O kobietach w Policji

Choć policjant to zawód nadal zdominowany przez mężczyzn, nie brakuje w ich szeregach kobiet. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, czy ta patrolująca ulice to widok w dzisiejszych czasach dosyć powszechny. Z ponad 4700 funkcjonariuszy pełniących służbę w lubelskim garnizonie policji, ponad 630 to policjantki. Z kolei 860 Pań realizuje swoje zadania i obowiązki na stanowiskach cywilnych. Dziś z okazji Dnia Kobiet wszystkim kobietom w Policji składamy najserdeczniejsze życzenia.

Reklamy

 

Policjantki, tak jak ich koledzy – przeprowadzają interwencje, zabezpieczają imprezy masowe, negocjują z niebezpiecznymi osobami, zatrzymują groźnych przestępców, udzielają pomocy ofiarom przestępstw. Pracują na wszystkich stanowiskach – od szeregowych do kierowniczych i we wszystkich rodzajach służb – prewencyjnej, kryminalnej i wspierającej działalność Policji. Muszą jednocześnie cechować się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i odpornością psychiczną. Chociaż nie jest to łatwa służba – dla wielu z nich jest to wymarzona praca i powołanie.

Aktualnie coraz więcej kobiet zakłada w Polsce policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa strzegąc bezpieczeństwa Państwa i Jego obywateli. Warto dodać, że kobiety w polskiej Policji służą już od 90 lat.

Aktualnie w garnizonie Lubelskiej Policji liczącym ogółem ponad 4700 funkcjonariuszy, służbę pełni ponad 630 policjantek. Przykładowo w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie – 165. W samej służbie patrolowej w lubelskim garnizonie pracuje ponad 100 funkcjonariuszek.

Lubelska policjantka to kobieta w wieku pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, a jest ich 391. Z kolei 156 policjantek jest w wieku powyżej 40 lat. 89 funkcjonariuszek ma poniżej 30 lat. Policjantki piastują różne stanowiska, ale i mają też różne stopnie służbowe I tak najwięcej policjantek, bo 281 aktualnie służy w korpusie podoficerów Policji, 174 – aspirantów, 113 – oficerów, zaś 63 – szeregowych. O tym, czy zajmują się na stanowiskach, decyduje nie płeć, lecz  predyspozycje, charakter i wiedza.

Część lubelskiego garnizonu Policji to także kobiety pracujące na stanowiskach cywilnych. Ta grupa liczy 860 kobiet. Panie wykonują powierzone obowiązki w większości w służbach wspomagających. Zajmują się administracją, finansami, inwestycjami, czy kadrami.

Dziś z okazji Dnia Kobiet wszystkim kobietom w Policji składamy najserdeczniejsze życzenia!źródło i fot. KWP Lublin