23 maja 2024

Odpowie za zabójstwo i napady na obywatelki Bułgarii

Policjanci ze specjalnej grupy powołanej decyzją Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, w skład której wchodzili funkcjonariusze z KWP w Lublinie i KPP w Puławach zatrzymali 28-letniego mieszkańca gm. Żyrzyn. Mężczyzna odpowie za zabójstwo 26-letniej obywatelki Bułgarii, usiłowania zabójstwa kolejnej kobiety, oraz rozbój. Sprawca napadał na młode kobiety, stojące na drodze w okolicach Żyrzyna (powiat puławski).


Do rozpracowania tej sprawy Lubelski Komendant Wojewódzki powołał specjalną grupę w skład której wchodzili m.in. specjaliści z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie, Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie oraz Wydziału Kryminalnego KPP w Puławach. Policjanci prowadzili swoje czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Puławach.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło w grudniu 2014 roku. Wówczas puławscy policjanci zostali powiadomieni o rozboju. Według relacji pokrzywdzonej młody mężczyzna w pobliżu Żyrzyna zaatakował ją nożem po czym skradł torebkę z pieniędzmi. Miesiąc później (22. I) w okolicach Wólki Gołębskiej ujawniono zwłoki młodej kobiety pływające w rzece Wisła. Policjanci ustalili, że jest nią 26-letnia obywatelka Bułgarii, która dzień wcześniej zginęła poprzez uduszenie. W minioną niedzielę doszło do kolejnej napaści na  kobietę w okolicach Żyrzyna. Jeszcze przed zgłoszeniem kryminalni uzyskali informację, że młody mężczyzna usiłował udusić 36-letnią kobietę, ale ta zdołała uciec. Skradł jej 170 złotych.

W tej sprawie kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz puławskiej komendy przesłuchali kilkadziesiąt osób mogących mieć związek z tymi przestępstwami. Z każdym dniem śledczy zawężali krąg podejrzanych.

W środę rano w miejscu pracy w Puławach operacyjni zatrzymali 28-letni mieszkaniec gm. Żyrzyn. W trakcie zatrzymania mężczyzna był kompletnie zaskoczony. Nie stawiał oporu policjantom. 28-latek wydał wszystkie narzędzia, które pomocne były mu przy popełnianiu przestępstw. Został zabezpieczony m.in. nóż którym się posługiwał, samochód którym przewoził zwłoki młodej kobiety do Wólki Gołębskiej. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Wczoraj wieczorem 27 latek usłyszał zarzuty prokuratorskie, do których się przyznał i złożył wyjaśnienia.

Za postawione zarzuty, zabójstwa oraz usiłowania zabójstwa może mu grozić kara dożywotniego pozbawienia wolności. źródło, wideo, fot. KWP Lublin