Odpowie za zabójstwo sprzed 20 lat

Kolejna rozwiązana zagadka policjantów z Archiwum X sprzed 20 lat. Za zabójstwo mieszkanki Terespola odpowie 38-letni obywatel Białorusi. Do zbrodni doszło w 1996 roku. Sprawca przez zamknięte drzwi oddał strzał w kierunku właścicielki mieszkania. 62-letnia kobieta zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Reklamy

 

Do zabójstwa doszło w nocy z 4 na 5 września  1996 roku w Terespolu. Do drzwi usytuowanego na parterze mieszkania przy ul. Wojska Polskiego zapukało dwóch mężczyzn. Przez zamknięte drzwi zapytali właścicielkę o jej syna. Kiedy usłyszeli, że go nie ma w domu, jeden ze sprawców oddał strzał z pistoletu.  Wystrzelony w stronę drzwi pocisk trafił znajdującą się po drugiej stronie kobietę. Ranna 62-latka trafiła do szpitala, jednak w wyniku odniesionych wielonarządowych obrażeń, zmarła. Jak ustalili śledczy kobieta była prawdopodobnie przypadkową ofiarą.

Bialscy policjanci zajmujący się wówczas tą sprawą przeprowadzili szereg czynności. Przesłuchali świadków, zebrali ślady.  Stróże prawa  ustalili, że sprawcy ponadto wrzucili do tego mieszkania dwa kamienie rozbijając szybę w oknie. Z relacji świadków wynikało również, że odjechali czerwonym volkswagenem golfem na białoruskich numerach rejestracyjnych.   Pomimo zabezpieczonych wtedy dowodów i zeznań świadków podjęte działania nie doprowadziły do ustalenia sprawców zabójstwa.

Reklamy

Pomimo tego nadal trwały czynności wykrywcze.  Całość sprawy ponownie przeanalizowali policjanci z Archiwum X Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie, którzy zajmują się rozwikłaniem niewyjaśnionych zagadek kryminalnych sprzed lat.  Wykorzystując dane zawarte w licznych bazach komputerowych, nowoczesne środki techniczne oraz badania genetyczne profilu DNA powracają do niewyjaśnionych spraw kryminalnych. Niektóre z nich mają ponad 20 lat. Policjanci sprawdzają każdą informację, na nowo analizują każdy wątek pojawiający się w sprawie. Nawet drobna wskazówka, na pierwszy rzut oka wydająca się mało istotna w połączeniu z innymi znanymi faktami może przyczynić się do trafnych ustaleń.

Tym razem kryminalni z KWP w Lublinie (Archiwum X)  nawiązali współpracę z białoruskimi funkcjonariuszami i policjantami z Białej Podlaskiej. Efektem wspólnych działań było ustalenie  jednego ze sprawców. Okazał się nim 38-letni obywatel Białorusi – Uladzimir M. Za mężczyzną został wydany Europejski Nakaz Aresztowania.

38-latek zatrzymany został w Augsburgu na terenie Niemiec. Po zakończeniu procedury ekstradycyjnej został przekonwojowany do Aresztu Śledczego w Lublinie.

W miniony poniedziałek 38-latek został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Lublinie V Wydział Śledczy  i przesłuchany w charakterze podejrzanego. Tego samego sąd zastosował wobec podejrzanego o dokonanie zabójstwa – tymczasowy 3 miesięczny areszt.

Za zabójstwo grozi mu kara do 25 lat pozbawienia wolności. W momencie popełnienia tego czynu, kodeks karny przewidywał karę śmierci lub karę do 25 lat więzienia.

 

 

źródło i fot. KWP Lublin