30 maja 2024

Pierwsze loty z Portu Lotniczego Lublin już w listopadzie

Prace przy budowie Portu Lotniczego Lublin dobiegają końca. Terminal i pozostałe budynki: techniczno-garażowy i Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, są już gotowe do odbioru. Pod koniec listopada rozpoczną się pierwsze loty czarterowe do Egiptu. W połowie grudnia z Lublina wystartują samoloty linii Wizz Air i Ryanair.

Budowa liczącego 11 tys. metrów kwadratowych terminalu zakończyła się pod koniec sierpnia, a obecnie w komercyjnej części budynku, pierwsi najemcy przygotowują się do otwarcia sklepów wolnocłowych. Obiekt jest gotowy do bezkolizyjnej obsługi ruchu do 1 mln pasażerów rocznie.

Przy budowie portu lotniczego nie zapomniano o odpowiednim skomunikowaniu lotniska ze stolicą województwa. Pasażerowie skorzystają z szybkiego rozwiązania komunikacyjnego. Dzięki szynobusom, które będą dojeżdżały do samego terminalu, podróż z Lublina zajmie15 min. To udogodnienie zostało docenione przez dyrektorów regionalnych portów lotniczych – goszczących w Lublinie na początku lipca – którzy podkreślali, że w tym aspekcie Port Lotniczy Lublin jest przykładem do naśladowania na skalę ogólnopolską.

– Jestem zadowolony, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, który przyjęliśmy na początku budowy. Port Lotniczy Lublin to inwestycja, na którą z niecierpliwością czekają wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Dlatego cieszę się, że już w listopadzie, z Lublina odleci pierwszy samolot, otwierając tym samym nasze okno na świat – mówi Grzegorz Muszyński prezes Portu Lotniczego Lublin.

Zarząd Portu pracuje nad budową siatki połączeń. Z lubelskiego lotniska pasażerowie będą mogli polecieć w czterech kierunkach. Linie lotnicze Wizz Air oferują loty do Londynu (Luton) i do Oslo (Sandefjord Torp). Pierwsze samoloty węgierskiego przewoźnika odlecą 18 grudnia br. Dzień wcześniej, czyli 17 grudnia br. ruszą rejsy do Londynu (Stansted) oraz Dublina. To oferta Ryanair – drugiego przewoźnika, który będzie obsługiwał lubelskie lotnisko. Rezerwacja biletów trwa.

Od 27 listopada ruszą połączenia czarterowe do Egiptu. Na pasażerów czekają dwa kurorty: Sharm El Sheikh i Marsa Alam. Touroperatorem obsługującym rejsy będzie biuro podróży Itaka.

– To jeszcze nie wszystkie destynacje, które Port Lotniczy Lublin będzie oferował podróżnym. Rozmawiamy z kolejnymi przewoźnikami, więc siatka połączeń będzie nadal rozwijana. Zależy nam, żeby była ona jak najbardziej atrakcyjna i mam podstawy sądzić, że tak będzie – dodaje prezes Grzegorz Muszyński.

Oficjalne otwarcie Portu Lotniczego Lublin zaplanowane jest na II połowę listopada. Wcześniej, bo 28 października, odbędzie się Dzień Otwarty. Mieszkańcy Lubelszczyzny będą mieli okazję zwiedzić lotnisko, zobaczyć specjalistyczny sprzęt i wziąć udział w licznych atrakcjach, które przygotował dla nich Port Lotniczy Lublin.