Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci, wspierając służby sanitarne, będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy.
Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze.
Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej, nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, nie będą wchodzić do domu czy mieszkań.
Zawsze będą to umundurowani policjanci, którzy wcześniej, w miarę możliwości, w pierwszej kolejności będą kontaktowali się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu – by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać, czy potrzebują pomocy lub wsparcia.
Rozwiewając wątpliwości, co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stoje ochronne, Policja przypomina, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi.
W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną, policjanci będą postepować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych.
Z kolei, w przypadku kontroli autobusów itp., w specjalne uniformy wyposażeni są ci funkcjonariusze, którzy wchodzą do autobusów i mają bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami.
Apelujemy o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!
Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.
info: KWP Lublin
Zobacz też:
REGION – Policja ostrzega przed oszustami w związku z koronawirusem
WIADOMOŚCI – W związku z zagrożeniem koronawirusem, hrubieszowski Sanepid informuje