Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ostrzegają. Uważajmy przy wypłacie pieniędzy z bankomatów. Przy wypłacie pieniędzy za pośrednictwem elektronicznych kart płatniczych dochodzić może do przestępstwa polegającego na tzw. „skimmingu”. Policjanci radzą użytkownikom kart, jak bronić się przed tego rodzaju oszustwami i jak postąpić, gdy padniemy ich ofiarą.
Reklamy
Z doświadczenia wiadomo, że większość z nas za najwygodniejszy sposób dokonywania opłat uważa karty płatnicze i ten sposób najczęściej stosuje. Niestety zdarza się, że użytkownicy elektronicznych kart płatniczych padają ofiarami przestępstw. Policjanci ostrzegają więc, jak uchronić się przed nimi i jak postępować w przypadku, gdy stwierdzimy brak gotówki na naszym koncie. W ciągu ostatnich kilku dni lubelscy policjanci przyjęli zgłoszenia od kilku osób pokrzywdzonych przestępstwem skimmingu. Pokrzywdzone osoby wypłacały pieniądze z różnych bankomatów na terenie Lublina. Sprawą zajmują się policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie.
Policja przypomina: „Skimming” jest to przestępstwo, w którym sprawca wchodzi w posiadanie nielegalnie wytworzonej kopii paska magnetycznego karty płatniczej bez wiedzy jej właściciela i wykorzystuje duplikat do wykonywania nieuprawnionych opłat lub wypłat z bankomatów. Skopiowana karta zachowuje się jak oryginalna, a użyta do wykonania operacji, powoduje obciążenie rachunku właściciela oryginalnej karty. Do tego rodzaju przestępstwa może dojść zarówno w placówce handlowej, jak i podczas obsługi bankomatu przez posiadacza karty.
Policjanci ostrzegają, że skopiowanie karty płatniczej nie jest rzeczą skomplikowaną i może przestępcom zająć nawet kilka sekund. Kopiowanie naszych kart może mieć miejsce w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami. Nieuczciwy sprzedawca może skopiować pasek karty na zapleczu, pod ladą, a nawet na oczach nieświadomego klienta
Równie niebezpieczne jest wypłacanie pieniędzy z bankomatów, z czego większość posiadaczy kart nie zdaje sobie z tego sprawy. Przestępcy instalują na nich lub w ich wnętrzu specyficzne urządzenia, służące do pozyskiwania danych z paska magnetycznego oraz PIN-u. Zarejestrowane w ten sposób informacje służą przestępcom do produkcji fałszywych kart, którymi później z bankomatów pobierają gotówkę z kont nieświadomych posiadaczy oryginalnych kart.
Użytkownicy kart, korzystający z bankomatów muszą zwrócić uwagę na:
– wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej – oryginalny czytnik kart,
– klawiaturę do autoryzacji transakcji kodem „PIN”,
– górną część bankomatu – różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu; mogą one ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie „zarejestrować” wprowadzany kod „PIN”.
Jeśli stwierdzimy, że staliśmy się ofiarą skimmingu:
Jeśli zauważymy na bankowym wyciągu transakcje, których nie wykonaliśmy, natychmiast trzeba powiadomić o tym bank oraz zastrzec kartę płatniczą. Należy też sprawdzać stan naszych rachunków, do których są dołączone karty, nawet kilka razy w miesiącu. Nawet jeżeli na wyciągu bankowym pojawi się niewielka kwota salda, powinniśmy to sprawdzić. Przestępcy często testują karty płatnicze początkowo kradnąc małe kwoty.
źródło: KWP Lublin (R.L.R.)