Jakiś czas temu informowaliśmy o skandalu wizowym w polskich konsulatach na Białorusi i Ukrainie. Niestety, mimo że o problemie tym było dość głośno, a w Sejmie złożono kilkanaście interpelacji i zapytań poselskich w tej sprawie, polskie MSZ nie wykazało woli rozwiązania skandalicznych problemów wizowych.
Tłumaczenia MSZ są bardzo pokrętne i nie dotyczą istoty sprawy, jaką jest niechęć polskich konsulatów na Wschodzie do wydawania wiz pięcioletnich. Tym samym, nasze MSZ wprowadza opinię publiczną i parlamentarzystów w błąd, o czym szczegółowo można przeczytać tutaj:
http://porteuropa.eu/bialorus/wizy/5203-msz-wprowadza-parlamentarzystow-w-blad
MSZ wprowadza parlamentarzystów w błąd w sprawie skandalu wizowego
Dodatkowo, mimo kilkukrotnego skierowania przeze mnie zapytania prasowego do rzecznika MSZ w tej sprawie (mailowo, pisemnie, telefonicznie), nie uzyskałem żadnej odpowiedzi na moje zapytania, mimo iż wcześniej w innych sprawach odpowiedzi otrzymywałem bez problemu. Jak widać, komuś w MSZ wyraźnie zależy na tym, by nadal sztucznie pompować statystyki wizowe poprzez politykę nie wydawania wiz pięcioletnich, a jedynie krótkoterminowych. Dzięki temu MSZ może się pochwalić, że „Polska wydaje najwięcej wiz w Europie”, co rzekomo ma świadczyć o naszym „pozytywnym nastawieniu do wschodnich sąsiadów”.
W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie, a MSZ postanowiło udawać, że zapytania prasowe w tej sprawie do nich nie dochodzą i sprawy nie ma. Proszę zwrócić uwagę, że również odpowiedzi MSZ na interpelacje poselskie nie dotykają istoty tych interpelacji – czyli dlaczego MSZ niechętnie wydaje wizy pięcioletnie – a skupiają się jedynie na technicznych, drugorzędnych aspektach sprawy (np. zabezpieczenia systemu e-konsulat przed hakerami). Parlamentarzyści już zostali poinformowani o tym, że są wprowadzani w błąd, niektórzy złożyli już interpelacje powtórne, ale ważne jest nagłośnienie tej sprawy w mediach – inaczej strategia MSZ „na przeczekanie” okaże się niestety skuteczna. A polska gospodarka będzie nadal tracić miliony złotych – Polska jest obecnie krajem, do którego masowo chcą przyjeżdżać zakupowi turyści ze Wschodu, lecz w obecnej sytuacji wybierają Litwę lub Słowację.
O sprawie już wcześniej pisał dr Marek Porzycki z UJ – opisane w tekście sytuacje są nadal aktualne:
http://www.porteuropa.eu/ukraina/spoleczenstwo/5186-polskie-wizy-dla-ukraincow
Jakub Łoginow
www.porteuropa.eu