Ponad 1500 widzów Zamojskiego Przeglądu Filmów Historycznych

Zakończył się pierwszy Zamojski Przegląd Filmów Historycznych zorganizowany przez Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz TVP Historia.

Reklamy

W czasie pięciodniowego przeglądu można było obejrzeć najlepsze dokumenty i reportaże o tematyce historycznej, wziąć udział w spotkaniach z twórcami, panelu dyskusyjnym oraz warsztatach dziennikarskich. Była to pierwsza edycja przeglądu, który w przyszłości ma szanse uzyskać formułę festiwalu.

W czasie przeglądu CKF Stylowy odwiedziło 1550 widzów. Najwięcej publiczności zgromadził trzyczęściowy fabularyzowany dokument „Powstanie zamojskie” w reżyserii Mirosława Gronowskiego, powstały według pomysłu i scenariusza – jednego z gości przeglądu – Adama Sikorskiego. Film obrazuje wydarzenia na Zamojszczyźnie w okresie wojny i okupacji w latach 1942-44.

Reklamy

Gospodarzem pierwszego dnia był pochodzący z Tomaszowa Lubelskiego reżyser Adam Kulik, który zaprezentował trzy swoje filmy: „Uwikłany w historię”, opowiadający o życiu i twórczości Ignacego Józefa Kraszewskiego, „Chodzi nie o mnie, ile o lasy, góry, pola” o malarzu Leonie Wyczółkowskim oraz „Na krawędzi życia” o Zygmuncie Klukowskim, lekarzu, pisarzu i społeczniku ze Szczebrzeszyna, autorze serii książek poświęconych hitlerowskiej okupacji Zamojszczyzny.

Niezwykle entuzjastycznie został przyjęty przez młodą widownię film „Wyspa Władców” w reżyserii obecnego na przeglądzie Zdzisława Cozaca. Dokument opowiada o Ostrowie Lednickim, będącym jedną z siedzib pierwszych Piastów. Oczekiwania młodego odbiorcy spełniły przede wszystkim wirtualne rekonstrukcje, inscenizacje i animacje komputerowe dominujące w obrazie Cozaca.

Filmem, który wywołał najwięcej emocji okazał się dokument Tadeusza Arciucha zatytułowany „Było sobie miasteczko”. Film ukazuje historię Kisielina na Wołyniu – gdzie podczas II wojny światowej doszło do masowego mordu Polaków w miejscowym kościele. Projekcja filmowa oraz spotkanie z twórcą stało się dobrym początkiem rozmów i refleksji związanych  ze zbliżającą się 70-rocznicą rzezi wołyńskiej.

Przegląd zakończyła projekcja filmu Stanisława Królaka „Pasterz. Kardynał Kazimierz Świątek” z udziałem twórcy. Tytułowy bohater filmu to skromna postać metropolity mińsko-mohylewskiego oraz zwierzchnika kościoła katolickiego na Białorusi.

Wydarzeniem specjalnym przeglądu był panel dyskusyjny: „Historia w szkole, na ekranie, w gazecie, na portalu”. W dyskusji wzięli udział nauczyciele, historycy i dziennikarze. Przegląd Filmów Historycznych to projekcje filmowe, ale również relacje na płaszczyźnie mistrz-uczeń dlatego w programie przeglądu znalazły się również warsztaty dziennikarskie prowadzone przez Piotra Mielecha – dokumentalistę i reportażystę TVP Historia. W warsztatach wzięła udział młodzież szkolna oraz uczestnicy Młodzieżowego Klubu Filmowego, działającego przez CKF Stylowy.

Przegląd Filmów Historycznych odbył się w dniach 12-16 listopada w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Wstęp na wszystkie projekcje był bezpłatny.