14 czerwca 2024

Ponad 365 litrów krwi od lubelskich terytorialsów [ZDJĘCIA]

Honorowi krwiodawcy z 2 Lubelskiej Brygady OT ruszyli do regionalnych centrów krwi. Wrzesień to dla nich czas szczególnej mobilizacji.

Reklamy

Po okresie wakacji wciąż brakuje krwi w wielu szpitalach, a Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o wsparcie. Dlatego wrzesień jest dla krwiodawców z 2 LBOT okresem szczególnej aktywności. Terytorialsi wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego ruszyli do regionalnych punktów pobrań oraz organizują akcje HDK w swoich pododdziałach, aby podzielić się krwią z osobami, które potrzebują jej, aby wrócić do zdrowia. Ten cenny płyn oddali już żołnierze z batalionów zlokalizowanych w Białej Podlaskiej i Zamościu. Kolejne akcje HDK już niebawem zostaną przeprowadzone w pozostałych batalionach tj. w Lublinie, Dęblinie i Kraśniku. 

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT zawsze znajdują czas, aby oddawać krew na rzecz osób potrzebujących. Aktywnie odpowiadają na wszystkie apele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Narodowego Centrum Krwi, regularnie organizując zbiórki krwi w batalionach oraz w lokalnych punktach pobrań. 

Reklamy

­

W tym roku do banków krwi na Lubelszczyźnie oddali już ponad 365 litrów krwi. W sumie od 2018 roku krwiodawcy z 2 LBOT oddali blisko 3360 litrów tego bezcennego daru.

Reklamy

Obecnie grono krwiodawców 2 LBOT liczy blisko 700 żołnierzy, z czego ok. połowa regularnie oddaje krew do lubelskich banków krwi.  

Sprawne organizowanie zbiórek krwi, możliwe jest dzięki koordynatorom HDK, którzy powołani są w każdym batalionie oraz w samodzielnych kompaniach 2 LBOT. Zadaniem żołnierzy – koordynatorów HDK jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew również organizacja akcji alarmowych.

­


ZDJĘCIA:

­

info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK


Zobacz też:

Tragiczny wypadek na ekspresówce [ZDJĘCIA]

Tragiczny wypadek na ekspresówce [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →