Ponad 80 zabytków i przedmiotów o charakterze muzealnym przekazała lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) dla Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie.
W uroczystym przekazaniu obiektów uczestniczyli: naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej insp. Krzysztof Guściora oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie Natalia Jędruszczak. Gośćmi na spotkaniu byli posłanka do Parlamentu Europejskiego Pani Beata Mazurek i zastępca prezydenta Chełma Pani Dorota Cieślik.
Do Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie trafiło: 14 ikon, 65 ozdobnych metalowych opakowań do przechowywania m.in. żywności, srebrna bransoleta ozdobiona kamieniami, stanowiąca wytwór dawnego rzemiosła artystycznego oraz ręcznie malowane etui z laki na binokle ze sceną „Trojki”.
Większość przekazanych do muzeum ikon to obrazy pisane na desce, ze złoceniami lub srebrzeniami. Wszystkie zachowane są w dobrym stanie. Najstarsza ikona datowana jest na przełom XVIII/XIX wieku.
Ozdobne metalowe pojemniki charakteryzują się różnorodnością kolorów i kształtów. Są to tuby, skrzyneczki, stylizowane kufry, koszyczki, szkatułki i inne. Służyły do przechowywania m.in. kawy, herbaty, cukru, biszkoptów, proszku do mycia zębów i innych produktów, często luksusowych, związanych z kulturą życia codziennego końca XIX i początku XX wieku.
Wszystkie przekazane do chełmskiej placówki zabytki i przedmioty o charakterze muzealnym pochodzą z udaremnionego przez Służbę Celno-Skarbową przemytu. Zatrzymane zostały na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – mogły wzbogacić zbiory chełmskiego muzeum.
To kolejne już obiekty, które trafiły do chełmskiego muzeum od lubelskiej KAS.
info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie