23 grudnia 2024

Powiatowy patriotyzm

Kolejny raz będę namawiał do wybierania jednego kandydata do sejmiku województwa lubelskiego, kandydata z naszego powiatu. Ze statystyki wynika, że w naszym okręgu startuje aż 132 kandydatów do sejmiku a miejsc jest tylko 7.

Reklamy

Jako mieszkańcy Powiatu Hrubieszów głosujemy w okręgu nr 5. Okręg ten obejmuje powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, zamojski i tomaszowski oraz miasto na prawach powiatu – Zamość. Uogólniając: nasz okręg to dawne województwo zamojskie. Najbardziej sensowne byłoby wytypowanie jednego, dwóch a maksymalnie trzech ludzi. Głosujmy tak, aby głosy z naszego powiatu za bardzo się nie rozbiły, na poszczególnych kandydatów. Przy założeniu, że elektorat zamieszkujący Hrubieszowszczyznę głosowałby „patriotycznie” mając na myśli swoją małą Ojczyznę, moglibyśmy śmiało liczyć na wybranie „naszego” człowieka a nawet dwóch.

Reklamy

Niestety, powstałe w Hrubieszowie komitety nie potrafiły stworzyć takiej alternatywy o jaką nam chodzi. Za późno już na krytykę, gdyż nic ona nie wniesie. Niektóre komitety strzelały sobie w stopę wystawiając nawet po dwóch lokalnych kandydatów. To już jest zupełne niezrozumienie matematyki wyborczej albo zbytnia uległość centralom swoich partii. Kandydaci, których udało mi się rozpoznać, jako ”hrubieszowiaków” znajdują się na kilku listach. Nazwiska (abstrahując od ugrupowania) podaję w kolejności, jaka wynika z numerów komitetów wyborczych.

Reklamy

Mazurek Bożena Sabina (40 lat, Hrubieszów)

Perechubko – Mirosław Teresa (34 lata, Dziekanów)

Szadowski Dariusz Bogusław (49 lat, Hrubieszów)

Zając Tomasz Piotr (39 lat, Hrubieszów)

Szczęk Zdzisław (50 lat, Hrubieszów)

Kusiak-Janiec Anna (30 lat, Hrubieszów)

Struzik Aleksander Kazimierz (68 lat, Mircze)

Zając Zofia Bernarda (44 lata, Rozkoszówka)

Worobik Krystyna (20 lat, Teratyn)

Paska Sebastian Daniel (29 lat Hrubieszów)

Kukułowicz Marian Eugeniusz (60 lat, Mircze)

Mydlak Marian Adam (55 lat, Turkowice)

Kwiatkowski Marian (64 lata, Czerniczyn)

Wrzyszcz Tomasz (29 lat, Hrubieszów)

Nowak Michał Karol (25 lat, Nieledew).

Naliczyłem aż 15 osób.

Z ostatnich wyborów wynikało, że aby zostać wybranym do sejmiku trzeba było zdobyć w zależności od komitetu wyborczego (zawiłości ordynacji wyborczej) od około 3200 (LPR) do około 8000 głosów. W naszym powiecie w 2006 roku było 57511 osób uprawnionych do głosowania, a głosowało 26181 – liczba osób głosujących (45% frekwencja wyborcza). Ważnych głosów w naszym powiecie było oddanych 23402. Obecnie tych uprawnionych jest prawdopodobnie nieznacznie mniej. W 2006 roku w 5 okręgu wyborczym (naszym – tym z powiatami dawnego województwa zamojskiego) było 354 821 uprawnionych a 151465 głosujących i 92 kandydatów na 7 miejsc. Wybraliśmy ludzi z: Tomaszowa Lubelskiego, Różańca, Biłgoraja, Deszkowic I, Chomeńcisk Małych, Miączyna i Zamościa.

Link do szczegółów

http://wybory2006.pkw.gov.pl/kbw/wynikiOkregJdn.html?okreg=060000-RDA/5

Niektóre miejscowości tak małe, że hrubieszowiacy! – powinno nam być wstyd.

A jak głosowali mieszkańcy naszego Powiatu: na Bratkowskiego z Miączyna (uzyskał mandat) zagłosowało 1297 osób, na Mariana Jaworskiego z Deszkowic I, koło Szczebrzeszyna (uzyskał mandat) zagłosowało prawie 950 mieszkańców naszego powiatu. Gdzie tu logika?

Dla przykładu znana mieszkanka Hrubieszowa zdobyła ponad 800 głosów. Najlepszy wynik uzyskał Zając Tomasz z Hrubieszowa 3331. Policzyłem wszystkie głosy oddane na naszych mieszkańców i było ich proszę sobie wyobrazić tylko 7353 (spośród 23402).

Gdzie tu lokalny patriotyzm, gdzie tu logika? Ale nie należy krytykować zbyt mocno wyborców. Czy ktoś z komitetów wyborczych uświadamiał im w sposób zrozumiały, jak najlepiej głosować w interesie Powiatu Hrubieszowskiego? Spośród 7 mandatów w 2006 roku po dwa mandaty uzyskali popierani prze PSL i PiS oraz po jednym mandacie Samoobrona, LPR i PO. Z PSL-u wybraliśmy Kowalika i Bratkowskiego, z PiS-u Jaworskiego i Rusztyna (mój znajomy – oddałem na niego głos, ale oczywiście nic to nie dało naszemu powiatowi). Wydaje się, że w 2010 roku głosy „nieistniejących” Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin rozbiją się i w znacznym stopniu przejdą na PSL i PiS. W 2006 roku głosów tych było ponad 33 tysiące.

Do analizy dla zainteresowanych link

http://wybory2006.pkw.gov.pl/kbw/wynikiOkregJdn.html?okreg=060000-RDA/5&jdn=060400

Obecnie mamy tych „naszych” kandydatów 15 wówczas (w 2006 roku) mieliśmy ich 9. Jeśli nie uczynimy w tym kierunku nic ponadto, co dotychczas prezentujemy, g…. w rękach nam zostanie.

Z moich rozważań wynika, że bezpieczny wynik głosów zapewniający wejście do sejmiku naszemu miejscowemu człowiekowi to ponad 8000 głosów. Tymczasem na wszystkich startujących „naszych” w poprzednich wyborach oddaliśmy tylko 7353 głosy. Pozostałe 16049 głosów oddaliśmy na ludzi w żaden sposób nie związanych z powiatem. Niestety, w tej grupie był także mój głos.

Ja osobiście na pewno nie popełnię już takiego błędu. Namawiam też wszystkich wyborców do tego samego. Wzywam do debaty nas wyborców, bo już nie liczę na komitety wyborcze i kandydatów.

Jestem przekonany, że możemy jeszcze sporo informacji o kandydatach między sobą wymienić i wspólnie umówić się na jednego, dwóch kandydatów z naszego Powiatu. Proszę WAS, mieszkańcy Hrubieszowszczyzny – zadbajmy o swój Powiat sami.

To moja trzecia publikacja na LubieHrubie dotycząca wyborów. W pierwszej mojej publikacji dotyczącej wyborów samorządowych proponowałem Dariusza Szadowskiego i podtrzymuję mój głos. Za chwilę posypią się głosy o kryptoreklamie. Proszę jednak o poważne rozważenie moich analiz i wspólne ukazanie nam wyborcom kilku wartościowych osób godnych, aby reprezentować nas w sejmiku lubelskim.

***

Autor:
Więcej Informacji