Do urzędów skarbowych woj. lubelskiego wpłynęło ponad 800 wniosków o ulgi w spłacie zobowiązań, z czego 390 to wnioski powołujące w uzasadnieniu epidemię koronawirusa. Na przejściach towarowych z Ukrainą i Białorusią odprawiono w ostatnim miesiącu ponad 70 tys. pojazdów ciężarowych.
Urzędy skarbowe – elektroniczne usługi dla podatników
Od 13 marca lubelska Krajowa Administracja Skarbowa swoje zadania wykonuje w innej rzeczywistości niż dotychczas. Ze względu na sytuację związaną z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa swoje zadania wykonujemy z zastosowaniem dodatkowych środków ostrożności. Dlatego od tego dnia urzędy skarbowe nie są dostępne dla podatników. Zachęcamy do kontaktu elektronicznego i telefonicznego, a w każdym urzędzie skarbowym wystawiono skrzynki podawcze oraz udostępniono papierowe formularze podatkowe i inne dokumenty jakie składane są w urzędach. Nasi podatnicy dostosowali się do tej wyjątkowej, kryzysowej sytuacji. Często korzystają z kontaktu telefonicznego i e-milowego. Odbieramy codziennie kilkaset telefonów, odpowiadamy na setki e-maili.
Kwiecień co roku to czas wzmożonej pracy związanej z obsługą zeznań, podobnie jest i w tym roku. W tym czasie obsługujemy zeznania i dokładamy wszelkich starań, aby nasi podatnicy jak najszybciej otrzymali nadpłacony podatek. Dotychczas zwróciliśmy blisko 347 mln złotych. Zeznań złożono prawie 600 tysięcy, z czego prawie 514 tysięcy to zeznania złożone elektronicznie, a prawie 80 tysięcy to zeznania papierowe. Poprzez usługę Twój e-PIT złożono ponad 150 tysięcy zeznań.
Zauważyliśmy wzmożony wpływ wniosków o ulgi w spłacie. W lutym takich wniosków wpłynęło 128, ale już w okresie od 13 marca do 3 kwietnia – 437 wniosków. Jest to teraz jedno z ważniejszych zadań urzędów, ukierunkowanych na pomoc podatnikom.
Ruch towarowy na granicy i walka z przemytem
Na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej każdego dnia kontrolują i odprawiają setki pojazdów ciężarowych z różnych stron świata, w tym m.in. z towarami pierwszej potrzeby. Dbają o to, by odprawy odbywały się płynnie, a towary docierały do odbiorców bez zbędnej zwłoki. Tylko w ostatnim miesiącu na przejściach towarowych z Ukrainą i Białorusią w woj. lubelskim funkcjonariusze odprawili w obu kierunkach ponad 70 tys. ciężarówek.
Odprawy odbywają się także w oddziałach wewnętrznych. Na rzecz granicy i płynnego systemu odpraw każdego dnia pracują funkcjonariusze w Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO) w Oddziale Celnym w Białej Podlaskiej. To tu dokonywana jest większość formalności, zwłaszcza dokumentacyjnych, związanych z międzynarodowym ruchem towarowym. Miesięcznie funkcjonariusze obsługują tysiące zgłoszeń celnych importowych, eksportowych i tranzytowych. Gdy wynika to z określonych wskazań funkcjonariusze przeprowadzają też fizyczne rewizje przewożonego towaru.
Na bieżąco poddawane kontroli są także wagony i kontenery towarowe wjeżdżające do naszego kraju. Przykładowo, tylko w Małaszewiczach – którędy wiedzie Nowy Jedwabny Szlak – w ostatnim miesiącu funkcjonariusze celno-skarbowi odprawili blisko 20 tys. wagonów towarowych.
Ale granica to nie tylko legalny obrót towarowy. Dbając o bezpieczeństwo finansowe budżetu państwa oraz bezpieczeństwo obywateli funkcjonariusze przeciwdziałają też przemytowi na teren Unii Europejskiej towarów nielegalnych (w tym wwożonych bez opłacenia należnych ceł i podatków), a także niebezpiecznych dla użytkowników. I mimo wyjątkowej sytuacji światowej – funkcjonariusze KAS cały czas spotykają się z próbami przemytu.
Najbardziej spektakularne przypadki w ostatnim miesiącu to zatrzymanie w Oddziale Celnym w Małaszewiczach ponad 34 tys. podrabianych zabawek oraz 2 tys. kompletów paralizatorów elektrycznych, nieposiadających żadnych certyfikatów bezpieczeństwa.
Lubelska KAS wspiera walkę z koronawirusem
Lubelska KAS aktywnie włączyła się też w działania mające na celu minimalizowanie skutków pandemii. Do szpitali oraz innych placówek w woj. lubelskim przekazaliśmy na cele dezynfekcyjne już 2,2 tys. litrów alkoholu pochodzącego z udaremnionych prób przemytu oraz z działań kontrolnych prowadzonych na terenie kraju. Służy on do dezynfekcji przedmiotów, sprzętów, pojazdów itp. W przygotowaniu są kolejne partie alkoholu dla kolejnych instytucji w naszym województwie.
Współpracujemy też z policją.Funkcjonariusze celno-skarbowi z dwóch referatów realizacji wspierają policję w pilnowaniu porządku publicznego. Sprawdzają respektowanie ograniczeń dotyczących przemieszczania i grupowania się osób, patrolują ulice, okolice punktów usługowych, miejsca rekreacji, sprawdzają także środki komunikacji pod kątem bezpiecznej liczby przewożonych pasażerów. Wszystko, by minimalizować ryzyko potencjalnych zakażeń.
Z kolei w Wielki Piątek nasi funkcjonariusze z Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin odprawili 2 mln maseczek, które dotarły do Polski w nietypowy sposób, a mianowicie w samolocie pasażerskim, który przyleciał z odległego o około 8 tys. km Szanghaju. Tego typu przesyłki traktowane są przez KAS priorytetowo.
info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie