29 lutego 2024

Próbował przekroczyć granicę z fałszywymi odbitkami stempli kontroli granicznej

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali podczas odprawy granicznej obywatela Ukrainy, który przedstawił do kontroli paszport z fałszywymi odbitkami stempli polskiej, litewskiej, czeskiej oraz rumuńskiej kontroli granicznej.

Reklamy

 

28 lutego br., na terenie drogowego przejścia granicznego w Hrebennem, do odprawy granicznej na kierunku wyjazdowym, stawił się 26 – letni ob. Ukrainy. W czasie prowadzonej kontroli granicznej funkcjonariusz SG, dostrzegł nieprawidłowości w dokumentach przedstawionych do odprawy i postanowił wnikliwie zbadać paszport podróżnego. Podejrzenia funkcjonariusza znalazły odzwierciedlenie podczas szczegółowych badań dokumentu.  

Okazało się bowiem, iż w autentycznym paszporcie mężczyzny znajdowały się fałszywe odbitki stempli polskiej, litewskiej, czeskiej oraz rumuńskiej kontroli granicznej. Obywatel Ukrainy, który na terytorium Polski przebywał od dwóch lat, chciał w ten sposób zalegalizować swój przedłużony pobyt.

Reklamy

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już zarzuty posługiwania się przerobionym dokumentem. Czyn ten usankcjonowany jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w swej codziennej służbie, podczas prowadzonych kontroli granicznych, ujawnili w minionym roku prawie 1200 fałszerstw różnych dokumentów przedstawianych do kontroli. Najczęściej fałszowane są: „Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy…..”, paszporty, wizy, dowody rejestracyjne pojazdów, polisy ubezpieczeniowe, zezwolenia na pobyt oraz prawa jazdy.

 

źródło i fot. NOSG