12 kwietnia 2024

Przemycali do Polski… podrabiane polskie papierosy

Przemyt papierosów o wartości ćwierć miliona złotych udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na granicy z Białorusią w Terespolu. Nielegalny towar znaleźli w pociągu towarowym, po przeskanowaniu składu urządzeniem rentgenowskim.

 

Papierosy ukryte były w pociągu z Chin, wśród towarów, które legalnie wjeżdżały na teren Unii Europejskiej. Podejrzeń, że w jednym z kontenerów może być również towar nielegalny, funkcjonariusze nabrali po interpretacji obrazu rtg. W trakcie rewizji okazało się, że w kontenerze znajdują się dwie ofoliowane palety z wyrobami tytoniowymi. W ten sposób do Polski próbowano przemycić 20 tysięcy paczek papierosów.

Co ciekawe – ujawnione przez funkcjonariuszy paczki papierosów miały napisy w języku polskim. Co więcej – oznakowane były polskimi znakami akcyzy. Tu jednak funkcjonariusze KAS dopatrzyli się kolejnej nieprawidłowości. Otóż okazało się, że na każdej paczce jest taki sam numer banderoli podatkowej, co ewidentnie wskazuje, że znaki akcyzy są podrobione, a tym samym, że podrobione są również opatrzone nimi papierosy. 

Do zdarzenia doszło 30 grudnia 2017 r. Funkcjonariusze wszczęli sprawę karną skarbową, którą prowadzi Referat Dochodzeniowo-Śledczy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

 

***

 

Papierosy należą do jednych z najczęściej podrabianych produktów. Te podrabiane, jak wynika z badań, często produkowane są z odpadów i tytoniu najgorszej jakości.

 

źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie