20 czerwca 2024

Przemycali farmaceutyki

W bagażach podróżnych, którzy przekraczali granicę w Hrebennem, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli spore ilości farmaceutyków. KAS przypomina, że podróżny może wwieźć do Polski leki jedynie na własne potrzeby.

Reklamy

Dwoje obywateli Ukrainy próbowało nielegalnie wwieźć do Polski znaczne ilości medykamentów. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli w ich bagażach łącznie ponad 70 tubek i ampułek różnych specyfików farmaceutycznych. Były to m.in. preparaty stosowane na zmniejszenie stężenia „złego” cholesterolu, sterydy anaboliczno-endrogenne i specyfiki na pobudzenie procesu wzrostu.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zajęli nielegalny towar, a przeciwko podróżnym, w związku z podjętymi przez nich próbami przemytu, wszczęli postępowania karne skarbowe. Na zabezpieczenie kar grzywny podróżni wpłacili łącznie 1,5 tys. zł.

Reklamy

KAS przypomina – leki tylko na własne potrzeby

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podróżujący pacjent, co do zasady, może na własny użytek wwieźć do Polski bez specjalnych dokumentów leki w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań. Nie dotyczy to środków odurzających i psychotropowych, na przywóz których wymagane jest zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Reklamy

Leku przywiezionego zza granicy na własny użytek nie wolno też nikomu odsprzedawać. Takie działanie jest karane.


info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD


Pożar Fiata na DK-74. Podróżowali nim mieszkańcy gminy Werbkowice [ZDJĘCIA]

Pożar Fiata na DK-74. Podróżowali nim mieszkańcy gminy Werbkowice [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →