2 listopada 2024

Przerwano działalność nielegalnej 'hurtowni’ środków ochrony roślin

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie ujawnili nielegalną „hurtownię” środków ochrony roślin. Zabezpieczono przeszło 250 kg substancji płynnych i sypkich z podrobionymi etykietami oraz hologramami, na których zamieszczone zostały zastrzeżone znaki towarowe renomowanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin. Na obecnym etapie nikt jeszcze nie usłyszał zarzutów, ustalamy dostawców oraz osoby zamieszane w ten nielany proceder.

Reklamy

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie analizując treści ogłoszeń internetowych adresowanych do rolników natrafili na oferty sprzedaży środków ochrony roślin. Oferty te przyciągały kupujących z powodu niskich, atrakcyjnych cen.  Jak ustalili policjanci były to podrobione środki, które sprzedawane były jako produkty markowych firm. Na etykietach opakowań znajdowały się napisy jedynie w językach obcych, stąd też rolnicy nabywając te produkty sądzili, że kupują towar oryginalny, który dopuszczony został do użycia poza terytorium RP.
 
Wczoraj doszło do realizacji. Policjanci i z KWP wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej w Hrubieszowie weszli na jedną z posesji na terenie powiatu należącą do 54 – letniego mężczyzny.   Podczas przeszukania pomieszczeń ujawniono i zabezpieczono przeszło 250 kg substancji płynnych i sypkich w plastikowych opakowaniach z podrobionymi etykietami oraz hologramami. Na opakowaniach zamieszczone zostały zastrzeżone znaki towarowe renomowanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin.
 
Śledczy szacują, iż średnio jeden kilogram gotowego produktu oferowanego przez oszustów do sprzedaży kosztował od dwustu do nawet jednego tysiąca zł. Podkreślić należy, iż podrobione środki ochrony roślin mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Sprawcy używali do produkcji nieznanych substancji chemicznych, nieprzebadanych pod względem szkodliwości i toksyczności. Stosowanie takich środków nie tylko nie przynosiło zamierzonych efektów, ale mogło przynosić szkody w uprawach rolnych.
 
Na obecnym etapie nikt jeszcze nie usłyszał zarzutów Policjanci ustalają, od jakiego czasu trwał przestępczy proceder oraz ile osób zakupiło podrobione środki. Trwa także ustalanie osób mających związek z tym przestępstwem oraz szacowanie zysków jakie z tytułu sprzedaży mogli oni uzyskać.
 
 
By ustrzec się przed zakupem nielegalnych lub fałszywych pestycydów należy stosować się do kilku zasad:
– Zawsze kupuj środki ochrony roślin od zaufanych dostawców!
– Zawsze unikaj ofert, które są zbyt atrakcyjne by być prawdziwe!
– Nigdy nie kupuj w handlu obwoźnym lub za pośrednictwem ogłoszeń internetowych!
– Nigdy nie kupuj pestycydów, które mają niekompletną etykietę lub etykietę w obcym języku!
– Nigdy nie kupuj środków od sprzedawcy, który odmawia wystawienia faktury, na której umieszczona jest nazwa produktu oraz ilość!
 
 
Źródło: KWP Lublin (RL.R.)

Foto: KWP Lublin