22 listopada 2024

Przysięga Terytorialsów w Lublinie

Już w najbliższą niedzielę 23 września br. na placu Zamkowym w Lublinie, 130 żołnierzy – ochotników złoży uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK i zasili szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Reklamy

 

Ceremonia rozpocznie się o godz. 12:00 na placu Zamkowym w Lublinie. Poprzedzi ją Msza św. w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona o godz. 10:00 w Kościele pw. Nawrócenia św. Pawła, przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie. Przysięgę zakończy defilada pododdziałów 2 LBOT. Będzie to czternasta przysięga w historii lubelskiej brygady.

Uroczystość odbędzie się w przeddzień setnej rocznicy urodzin mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, patrona lubelskiej brygady. Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje, dzieli czas, ale łączy troska o dobro i bezpieczeństwo Ojczyzny. Podobnie jak wielcy poprzednicy, WOT stawia na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności, czerpiąc z potencjału drzemiącego w sercach Polaków.

Reklamy

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2900żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.

W związku z uroczystością nastąpi zamknięcie ruchu dla pojazdów na następujących ulicach: plac Zamkowy od al. Tysiąclecia i ul. Kowalskiej w dniu 22.09.2018 r. od godz. 18.00 do dnia 23.09. 2018 r. do godz. 14.00; ul. Bernardyńska, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Lubartowska, ul. Kowalska do placu Zamkowego w dniu 23.09.2018 r. w godz. 11.00-11.30.; ul. Podwale na całym odcinku w godz. 13.15-13.30; ul. Kowalska, ul. Lubartowska, ul. Świętoduska oraz ul. Wodopojna w godz. 13.45-14.00.

Reklamy

 

***

 

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

Obecnie w WOT służbę pełni 13,2 tys. żołnierzy, w tym 10,8 tys. ochotników oraz 2,3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników  na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy. Zakończenie procesu formowania WOT planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

 

źródło i fot.: 2 LBOT