22 grudnia 2024

Region: 10 lat Placówki Straży Granicznej w Woli Uhruskiej

Minęło już dziesięć lat od powstania Placówki Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Woli Uhruskiej.

Reklamy

W obchodach 10-tej rocznicy powstania Placówki uczestniczyli min. Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie – gen. bryg. SG Jarosław Frączyk, Starosta Powiatu Włodawskiego – Wiesław Holaczuk, Komendant Miejski Policji w Chełmie – inspektor Zbigniew Grochnal, Wójtowie Gmin Wola Uhruska, Sawin, Ruda Huta. Komendanci służb mundurowych Powiatu Włodawskiego oraz przedstawiciele NSZZ FSG w Chełmie.

Placówkę Straży Granicznej w Woli Uhruskiej włączono w system ochrony granicy państwowej z dniem 11 grudnia 2003 r. uroczystego otwarcia Placówki dokonał gen. bryg. SG Józef Klimowicz Komendant Główny Straży Granicznej wraz z ówczesnym Komendantem NOSG – ppłk SG Markiem Domoniakiem i ówczesnym Komendantem Placówki mjr SG Andrzejem Podhorodeckim w obecności władz rządowych, samorządowych oraz innych służb mundurowych.

Reklamy

W chwili obecnej obszar służbowej działalności placówki SG obejmuje dwa powiaty,  włodawski  z częścią gminy Wola Uhruska oraz chełmski z gminami Ruda Huta i Sawin, a także z częścią gminy Dorohusk.

Placówka od północy styka się z rejonem zabezpieczanym przez Placówkę SG w Zbereżu, od południa sąsiaduje z Placówką SG w Dorohusku, natomiast od zachodu z placówką SG w Lublinie. Całkowita długość ochranianego odcinka wynosi 32,110 km i jest to wyłącznie granica rzeczna z Ukrainą przebiegająca środkiem koryta rzeki granicznej Bug.

Reklamy

Od chwili powstania Placówki największym zagrożeniem była nielegalna migracja, która to w roku 2004 sięgnęła 69-ciu zatrzymanych, w tym 9-ciu organizatorów. Największą liczbę stanowili obywatele Chin, Pakistanu oraz Somali. W kolejnych latach migracja, jak i liczba zatrzymanych nielegalnych migrantów stopniowo zmniejszała się. Powstało nowe zagrożenie na ochranianym odcinku, przemyt wyrobów tytoniowych. Zagrożenie to utrzymuje się do chwili obecnej.


Info i fot. NOSG