23 grudnia 2024

Ruszyła 4. edycja akcji SpoKREWnieni Służbą

Terytorialsi z województwa lubelskiego włączyli się do ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa – SpoKREWnieni Służbą. W dniu 4 marca br., odbyła pierwsza zbiórka krwi w 21 batalionie lekkiej piechoty w Lublinie.

Reklamy

Jako pierwsi swoją krwią podzielili się Terytorialsi z Lublina. W czwartek, 4 marca br., w godzinach porannych, na teren jednostki wojskowej przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie przyjechał krwiobus Regionalnego Centrum Krwi i Krwiolecznictwa. W kolejce do oddawania krwi ustawiło się blisko 40 żołnierzy z 21 batalionu lekkiej piechoty, samodzielnych kompanii oraz pracownicy brygady.

– Całym sercem popieram tą akcję. Oddając krew z jednej strony możemy w konkretny sposób pomóc osobom chorym, a z drugiej, symbolicznie oddać cześć bohaterom – Żołnierzom Wyklętym, którzy kiedyś przelewali swoją krew za naszą wolność – powiedział szer. Piotr Drozd, żołnierz OT z 213 kompanii lekkiej piechoty, który jest honorowym dawcą krwi już od dziesięciu lat i ma na swoim koncie ponad 12 litrów oddanej krwi. – Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, jeśli tylko zdrowie pozwala. To tak niewiele, a możemy komuś uratować życie. – dodał szer. Drozd.

Reklamy

Grono krwiodawców 2 Lubelskiej Brygady OT liczy obecnie około 800 żołnierzy. Zbiórka krwi w Lublinie to dopiero początek – Terytorialsi zaplanowali ich jeszcze kilka w miesiącu marcu. Niebawem ruszą zbiórki w batalionach w Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Krwiodawcy w mundurach, już po raz czwarty zjednoczyli swoje siły, aby wspierać regionalne centra krwi i osoby potrzebujące tego cennego płynu. Akcja SpoKREWnieni Służbą ruszyła 1 marca, symbolicznie w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i potrwa do 31 marca.

Reklamy

W ubiegłym roku, ze względu na walkę z pandemią koronawirusa akcja SpoKREWnieni Służbą miała szczególne znaczenie – Wojsko Polskie przez 2020 rok zebrało ponad 12.660 litrów krwi. W tym żołnierze zawodowi Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze OT oraz pracownicy cywilni WOT oddali 797,3 litrów krwi w 1.787 donacjach. Ponadto 2020 roku 125 żołnierzy „ozdrowieńców” oddało 81,8 litrów osocza.

Krew i osocze, to bezcenny lek, którego niczym się nie da zastąpić. Przywraca zdrowie, ratuje życie pacjentów oraz ofiar wypadków, którzy utracili swoją krew. Ty też możesz pomóc! Dołącz do akcji SpoKREWnieni Służbą. To tak niewiele – dla Ciebie, a tak bardzo dużo – dla innych. Oddaj krew lub jej składniki i tym samym uratuj komuś życie.

(info, grafika: 2LBOT)

Zobacz też:

Czołowe zderzenie na DK-17. 4 osoby przetransportowane do szpitali

Czołowe zderzenie na DK-17. 4 osoby przetransportowane do szpitali

LubieHrubie na Twitterze