Dziś, w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się uroczyste ślubowanie 15 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG. Uroczystość odbyła się w obecności kadry kierowniczej Oddziału oraz w asyście pocztu sztandarowego NOSG.
Rotę ślubowania odczytał Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech Skowronek, zaś błogosławieństwa nowym funkcjonariuszom udzielili: dziekan prawosławny SG ks. kpt. SG Adam Weremijewicz oraz kapelan katolicki NOSG ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk.
Nowo przyjęci funkcjonariusze SG, najbliższy czas spędzą w ośrodku szkoleniowym SG by jesienią powrócić do służby w ochronie granicy państwowej.
Uroczystość ślubowania była również okazją do pożegnania z mundurem funkcjonariusza Placówki SG w Terespolu, który po 38 latach służby przeszedł na emeryturę. Funkcjonariusz odchodzący z formacji w sposób uroczysty pożegnał się ze sztandarem NOSG oraz zebranymi na uroczystości funkcjonariuszami.
Podczas dzisiejszej uroczystości, Komendant Nadbużańskiego Oddziału SG – gen. bryg. SG Wojciech Skowronek, wyróżnił w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, za ciężką, ofiarną i niezwykle odpowiedzialną służbę jedenastu funkcjonariuszy NOSG, pełniących służbę w bezpośredniej ochronie granicy państwa. Wyróżnienia z rąk Komendanta NOSG, odebrało również czterech funkcjonariuszy, którzy pełnili służbę poza granicami państwa na terytorium Słowenii, gdzie realizowali zadania z zakresu ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego, a w szczególności ochrony zewnętrznej granicy państw strefy Schengen Unii Europejskiej.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:
- o nieposzlakowanej opinii,
- która nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystająca w pełni z praw publicznych,
- posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby,
- gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie,
- dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych),
- która podda się procedurze kwalifikacyjnej i zda egzamin w jednym z Ośrodków Szkolenia SG.