26 kwietnia 2024

Sprzedawali w Darknecie bazy danych pochodzące z włamań. Zyski z procederu wyniosły przynajmniej 1,5 mln

Polscy policjanci, przy współpracy z z funkcjonariuszami ze Szwajcarii i Europolem, przerwali funkcjonowanie serwisu oferującego w Darknecie kradzione bazy danych. Na terenie kilku województw zatrzymano 6 osób.

 

Darknet – to zbiorcza nazwa określającą różne anonimowe strony internetowe, sklepy, fora dyskusyjne i inne serwisy dostępne w internecie. W przeciwieństwie do zwykłych stron internetowych, nie są one dostępne przez adres www i nie można ich znaleźć w zwykłych wyszukiwarkach.

Rozbita przez policjantów i Prokuraturę Okręgową w Zamościu grupa działała co najmniej od 2018 r. Przestępcy oferowali do sprzedaży w Darknecie bazy danych pochodzące z włamań do systemów informatycznych w różnych krajach, nie tylko europejskich. Dane, które można było nabyć jedynie za kryptowaluty, służyły następnie do kradzieży tożsamości i oszustw.

Zyski osiągnięte przez grupę z tego procederu, zdeponowane w postaci kryptowalut, wynosiły nie mniej niż 1,5 miliona złotych.

W minioną środę 29 kwietnia 2020 roku funkcjonariusze z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie, realizując postanowienia o przeszukaniu i zatrzymaniu osób wydanych przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu, zatrzymali 6 mężczyzn.  Policyjne działania prowadzone były na terenie pięciu województw: na Mazowszu, Lubelszczyźnie, w województwie kujawsko – pomorskim, śląskim i dolnośląskim.

Zatrzymani to mężczyźni w wieku 18 – 30 lat. Działania policjantów z KWP w Lublinie wspierane były przez funkcjonariuszy z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Mundurowi współpracowali także z policją szwajcarską oraz Europolem.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się bezprawnym pozyskiwaniem i zbywaniem baz danych. Podejrzanym zarzucono także czyny polegające na zbywaniu programów komputerowych umożliwiających nieuprawniony dostęp do zasobów przechowywanych w systemach informatycznych, nabywaniu uzyskanych za pomocą czynów zabronionych telefonów komórkowych oraz jednostki centralnej komputera, przyjmowaniu w celu ukrycia środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego oraz posiadaniu środków odurzających i substancji psychotropowych.

Wobec pięciu z zatrzymanych zastosowany został tymczasowy areszt, a jednego – dozór policyjny połączony z poręczeniem majątkowym. Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.

W czasie policyjnych działań zabezpieczono ponad 40 tys. zł., 370 Euro, samochód osobowy o wartości około 50 tys. zł oraz  53 200 USD w kryptowalucie.

 

info i fot. KWP Lublin