22 listopada 2024

Straż Graniczna pożegnała żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza

W dniu 17.08.2013 r. w Lublinie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z pododdziałem honorowym uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych por. Adama Kotuły – byłego żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza.

Reklamy

Adam Stefan Kotuła urodził się 27.07.1918 r. w Zalesiu, w powiecie Kraśnik, syn Józefa i Agnieszki z domu Bednarów. Absolwent Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Lublinie. W 1937 r. jako ochotnik rozpoczął służbę wojskową w 9 pp w Zamościu, w plutonie łączności. Przez trzy miesiące był na kursie w Zegrzu k/Warszawy skąd został przeniesiony do Batalionu KOP „Sarny” do 3 kompanii, gdzie służył do grudnia 1938 roku.

Po ukończeniu kursu podoficerskiego skierowany do dowództwa batalionu na stanowisko kierownika centrali telefonicznej obsługującej dowództwo. Funkcję tę pełnił do wybuchu wojny i w czasie działań wojennych. W 1939 r. awansowany do stopnia kaprala. Brał udział w II wojnie światowej do dnia 1.10.1939 r.

Reklamy

W Czasie okupacji wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a potem do Armii Krajowej, był łącznikiem między Armią Krajową a Narodowymi Siłami Zbrojnymi, t.j. między placówkami na terenie gminy Wilkołaz i Urzędów. W dniu 1 grudnia 1943 r. gestapo dokonało aresztowania jego rodziny, jemu udało się zbiec. Po dwóch tygodniach aresztu rodzina została zwolniona z więzienia.

Adam Kotuła ukrywał się również po wkroczeniu Armii Czerwonej, t.j. wtedy, gdy NKWD nachodziło kilkakrotnie dom jego rodziców.

Reklamy

W październiku 1945 r. rozpoczął pracę w P.P. Poczta Polska Telegraf i Telefon na stanowisku kierownika Urzędu Pocztowo-Telkomunikacyjnego. Po ukończeniu kursów zawodowych oraz po uzupełnieniu wykształcenia średniego i studiów z zakresu ekonomiki łączności pracował w Dyrekcji Okręgu Poczty i Telekomunikacji w Lublinie, początkowo na stanowisku referenta, a później kierownika Oddziału Zatrudnienia i Płac oraz Oddziału Ruchu Pocztowego. W 1978 r. przeszedł na emeryturę.

Odznaczony: Medal 10-lecia PRL, Medal za Wojnę Obronną 1939 r., Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski oraz wiele odznaczeń resortowych, w tym Odznaka 400-lecia Poczty Polskiej.


Info i fot: NOSG, arch. rodzinne