22 grudnia 2024

„Święto pułkowe” 2 Pułku Strzelców Konnych Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej w Werbkowicach

W dniu 7 października 2012 w Werbkowicach odbyło się nadanie barw Szwadronowi Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych.

Reklamy

Po uroczystej Mszy Świętej, którą celebrował proboszcz ks. Adam SIEDLECKI w asyście kompanii honorowej 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr Henryka Dobrzańskiego ps. „HUBAL”, impreza przeniosła się na tereny Instytutu Uprawy Naworzenia i Gleboznawstwa gdzie oficialnie przywitano gości oraz odbyły się zawody kawaleryjskie o Buńczuk Przechodni i pokazy dynamiczne i statyczne żołnierzy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”.

W zawodach uczestniczyły drużyny reprezentujące Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych, 9 Pułk Ułanów Małopolskich z Zamościa, Jednostki Strzelca 2019 z Tomaszowa Lubelskiego w barwach 2PSK.

Reklamy

W konkurencjach sprawnościowych ułani i strzelcy pokazali publiczności kunszt władania szablą i lancą oraz skoki przez przeszkody. Po konkursie jazdy na czas komisja, w której zasiadał Dowódca 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego Pan pułkownik Piotr Bieniek wręczyła Buńczuk Przechodni drużynie z Zamościa, która zebrała najwięcej punktów.

W przerwach między konkurencjami zwiadowcy z Hrubieszowa pokazali działania obronne podczas zasadzki oraz ochronę VIPa.

Reklamy

Na koniec odbyła się defilada kawalerzystów przed zgromadzona publicznością.

Niewątpliwą atrakcją była możliwość przejechania się samochodem rozpoznawczym BRDM 2, quadami będącymi na wyposażeniu 2PR oraz oddanie serii ślepymi nabojami z karabinka wz. 96 Beryl.

Oprawę muzyczną w trakcie Mszy Świętej jak i „Święta Pułkowego”  zapewniła orkiestra dęta Straży Pożarnej z Tomaszowa Lubelskiego. Gospodarz uroczystości Wójt Gminy Werbkowice Pan Lech BOJKO zapewnił wszystkim uczestnikom gorący poczęstunek w postaci „grochówki wojskowej”.

 

Wikipedia:
Za przodka 2 Pułku Strzelców Konnych można uznać 1 dywizjon 1 Pułku Szwoleżerów wchodzącego w skład Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Dywizjon ten został sformowany w 1918 we Francji i 26 kwietnia 1919 przetransportowany do Chełma. W maju tego roku został wysłany na front polsko-rosyjski i następnie wziął udział w wielu walkach z Armią Czerwoną – głównie z konnicą gen. Siemiona Budionnego. W październiku 1920 dywizjon otrzymał nazwę 2 Pułk Strzelców Konnych i został mu przydzielony garnizon w Hrubieszowie.
Początkowo w skład pułku wchodziła drużyna dowódcy, 2 szwadrony liniowe i pluton ciężkich karabinów maszynowych, z czasem ilość szwadronów zwiększyła się do trzech. W 1937 pułk przeszedł największą reorganizację: stał się częścią Wołyńskiej Brygady Kawalerii, a w jego skład zaczęły wchodzić 4 szwadrony liniowe, szwadron zapasowy, szwadron ciężkich karabinów maszynowych, szwadron gospodarczy, pluton kolarzy, pluton łączności i pluton działek przeciwpancernych.

Zdjęcia: Łukasz E.