18 kwietnia 2024

Szantażował 13-latkę zdjęciami, które sama mu przesłała

Podawał się za 14-latka i nawiązywał przez internet kontakty z nieletnimi. Poprosił 13-latkę o przesyłanie zdjęć, potem zmusił ją szantażem do przesłania bardziej odważnych.

 

Podawał się za 14-latka i twierdził, że szuka dziewczyny. Na jednym z portali społecznościowych nawiązał kontakt z 13-latką z Lublina. Poprosił ją o przesłanie zdjęcia. Za każdym razem prosił o coraz odważniejsze fotografietym, szantażując nastolatkę tym, że opublikuje przesłane poprzednio.

Na szczęście szkolna psycholog zauważyła zmianę zachowania u dziewczynki. Kobieta powiadomiła o swoich spostrzeżeniach jej rodziców. W ten sposób udało się ustalić, co było powodem radykalnej zmiany zachowania dziecka.

Sprawą zajęli się policjanci, zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz z III komisariatu Policji w Lublinie. Ustalili oni prawdziwą tożsamość sprawcy, któym okazał się 30-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego. W jego mieszkaniu zabezpieczono telefon komórkowy, laptop oraz dyski.

Podejrzany został dowieziony do Prokuratury Rejonowej  Lublin – Południe, gdzie usłyszał zarzut i z wnioskiem o areszt trafił przed oblicze sądu. Wczoraj został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

***

 

Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, także przez internet. Zwłaszcza tam każdy może stworzyć fałszywy profil osoby o dowolnym wieku, płci i wyglądzie.

Nigdy nie przesyłajmy naszych wrażliwych danych, intymnych zdjęć, sekretów, haseł. Nasza lekkomyślność może zostać wykorzystana przeciwko nam.

Pamiętajmy również o tym, że upublicznione przez nas samych treści – zdjęcia, informacje czy komentarze – będą widoczne niemal dla wszystkich i pozostaną w sieci nawet, gdy zdecydujemy się na ich usunięcie.

 

źródło i fot. KWP Lublin