W miniony weekend Terytoralsi z Chełma i Zamościa odbyli pierwszą w tym roku edycję warsztatów z medycyny taktycznej.
Szkolenie odbyło się w dniach 5-7 luty br. w Zamościu. W zajęciach wzięli udział również żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa oraz 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Podczas kursu żołnierze realizowali zadania, które mogą ich spotkać w trakcie realnych działań bojowych, np. podczas kontaktu ogniowego z przeciwnikiem w pomieszczeniach. W trakcie ćwiczeń zadbano o odtworzenie, jak najbardziej realnych warunków.
Terytorialsi uczyli się, m.in. zasad udzielania pomocy pod ostrzałem, rozpoznania poszkodowanego w stanie zagrożenia życia oraz metod ewakuacji pod ostrzałem. Uczyli się również podstawowych technik utrzymywania drożności dróg oddechowych, wentylacji zastępczej, używania opasek uciskowych oraz zasady obsługi i użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).
Szkolenie wpisuje się w program kształcenia indywidualnego żołnierzy OT i ma na celu uzyskanie przez żołnierzy wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do wykonywania czynności w zakresie ratownictwa taktycznego, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za jakość udzielonej pomocy, a także właściwej postawy etycznej w podejmowanych działaniach ratunkowych.
Przypomnijmy, że WOT kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy. W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. „wspaniałej dwunastki”, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik, których zadania polegają, m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych.
Elementy pierwszej pomocy, badania urazowego, czy ewakuacji poszkodowanych z pola walki wpisane są już w program szkolenia podstawowego, a następnie rozwijane w dalszych etapach szkolenia Terytorialsów.
(info i fot. 2LBOT / kpt. Damian Stanula)
Zobacz też:
Terytorialsi rozpoczęli poligon – ZDJĘCIA
LubieHrubie na Twitterze