22 stycznia 2025

Turystyka kajakowa

Turystyka kajakowa jest jedną z arcyciekawych form bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Stała się popularna dzięki swoim walorom: poznawczym, emocjonalnym, zdrowotnym i wychowawczym.

Reklamy

Płynący kajakiem turysta może podziwiać piękno natury, a zwiedzając usytuowane wokół wodnych szlaków, pomniki przyrody, wzbogaca wiedzę o jego historii i kulturze.

br />Podróżowanie kajakiem jest również szczególną formą rekreacji. Długie przebywanie na świeżym powietrzu, wysiłek fizyczny podczas wiosłowania, korzystne działanie mikroklimatu wodnego, wpływają na szybką regenerację sił fizycznych i psychicznych.

Reklamy

Celem turystyki kajakowej jest chęć przeżycia przygody, wypoczynek, rekreacja i doskonalenie sprawności. Każdy powinien spróbować, a najlepiej sam przekonać się, jakie walory ma turystyka kajakowa.

Turystka kajakowa w powiecie hrubieszowskim jest nierozerwalnie związana z rzeka Bug. Rzeka ta jest jedną z nielicznych, większych rzek w Europie o nieuregulowanym korycie.

Reklamy

Na odcinku Kryłów – Czumów – Gródek – Horodło rzeka stanowi wschodnią granicę Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Na terenie NOCHK swoje ujścia do Bugu mają: Huczwa i Bukowa. W miejscowości Ślipcze następuje przełom Bugu. Wszystko to powoduje, że Bug na tym obszarze jest malowniczy i dodaje uroku miejscowemu krajobrazowi. Jej wody zamieszkują bobry. Na obrzeżach doliny licznie żerują bociany i czaple siwe. Te ostatnie założyły w Kosmowie – jedną z największych w województwie – kolonię zwaną "Czaplińcem".

Co roku organizowany jest spływ kajakowy szlakami wodnymi po rzece Bug. Szlak zaczyna się od m. Gołębie w pobliżu miejsca, gdzie Bug wpływa na terytorium Polski stając się jednocześnie rzeką graniczną. Po ok. 14 km docieramy do miejscowości Kryłów. Przepiękne ruiny zamku Ostrorogów, Tęczyńskich i Radziejowskich kuszą swoją tajemniczością. Na zamku w Kryłowie Michał Radziejowski otrzymał kapelusz kardynalski. Tu potajemnie spotykają się zakochani, stąd nieoficjalna nazwa wyspy-Wyspa Zakochanych. Otoczona wodami Bugu, jak głosi tradycja została po wojnie ,,odkupiona" od oficera radzieckiego przez prof. Wiktora Zina za harmonię i parę butów oficerskich. Cały etap szlaku wynosi 27 km i kończy się w Kryłowie.

Drugi etap szlaku liczący 25 km zaczyna się od miejscowości Kosmów a kończy się w m. Husynne. W miejscowości Ślepcze spotkamy przepiękne widoki, prawie 10 metrowe skarpy i przełom Bugu przez kredowe wzniesienia a także ślady drewnianego mostu łączącego Ślipcze z drugim brzegiem Bugu. Po drodze przepływamy przez miejscowość Gródek co daje nam okazję by zobaczyć z rzeki, wschodnie wrota Europy-most przez który prowadzi szerokotorowa linia kolejowa łącząca Hrubieszów z Władywostokiem na Dalekim Wschodzie. Tutaj ma jedno z nielicznych stanowisk w Polsce suseł perełkowany, a na lessowym podłożu rozwija się stanowiąca pomnik przyrody stepowa i ciepłolubna roślinność. Na przełomie X i XI wieku tutejszy gród należał do Grodów Czerwieńskich i w 1018 roku został odbity przez Bolesława Chrobrego podczas wyprawy na Kijów.

Trzeci etap szlaku liczący 25 km zaczyna się od miejscowości Strzyżów i wiedzie on przez m. Zosin, a kończy w m. Horodło. Tymi szlakami co roku odbywa się Ogólnopolski Spływ kajakowy ,,Bug" wędrując dalej poza tereny powiatu hrubieszowskiego przez kolejne piękne i malownicze tereny kończąc w miejscowości Dorohusk.
Spływ tymi szlakami promuje walory krajoznawcze i turystyczne kotliny hrubieszowskiej. Uczestnicy maja okazje zapoznać się z dziedzictwem historyczno-kulturowym gmin nadbużańskich.

Materiały:
J. Merski; Turystyka kwalifikowana, wyd. Druk Warszawa 2002

T. Kata, B.Cabaj; Polskie Krajobrazy Hrubieszowskie Przewodnik, wyd. Spektrum
Zamość 2004

zobacz zdjęcie >>