22 listopada 2024

Turystyka zimowa na Lubelszczyźnie

Zimowy sezon turystyczny za pasem, dlatego przedsiębiorcy turystyczni szykują już miejsca noclegowe dla osób, które zamierzają spędzić czas w województwie lubelskim.

Reklamy

Powstają nowe obiekty wypoczynkowe, rośnie też zapotrzebowanie na profesjonalnie wyszkoloną kadrę obsługującą gości.

– Zimowi turyści zaczną przyjeżdżać na Lubelszczyznę pod koniec grudnia. Spędzą tu święta Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowy Rok. Najpopularniejsze regiony to ogólnie mówiąc Roztocze, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie oraz Puławy, Kazimierz i Nałęczów. Tam głównie jeżdżą turyści z innych regionów Polski, a także zagranicy – przekonuje Lucjan Bukryj, wiceprezes Lubelskiej Organizacji Turystycznej.

Reklamy

W województwie lubelskim czeka na przyjezdnych ponad 19 tysięcy miejsc noclegowych. Coraz chętniej przyjeżdżają na Lubelszczyznę goście zagraniczni. W ubiegłym roku odnotowano 100 tysięcy turystów z zagranicy, to 10 tysięcy więcej niż w 2005 roku (zgodnie z danymi z Urzędu Statystycznego w Lublinie).

Miłośnicy białego szaleństwa coraz częściej wybierają lubelskie stoki i ścieżki narciarskie. Popularnością cieszą się: Rąblów, Tomaszów Lubelski, Bobliwo i Parchatkę. Zimowych atrakcji dostarczają również właściciele ośrodków wypoczynkowych, hoteli czy pensjonatów organizując spędzany u nich czas wedle upodobań gości. I tak np. Polscy turyści chętnie spędzają świąteczny czas w kontakcie z przyrodą. Dla nich ciekawą formą wypoczynku jest kulig z pochodniami, czy też leśne wycieczki i zabawy, zaś wieczorową porą można się ogrzać przy ognisku, na którym piecze się prosię.
Popularnym miejscem do tego typu imprez jest Janów Lubelski i jego okolice. Ciekawostką jest hodowla w naturalnym środowisku koników polskich (biłgorajskich) w podjanowskiej osadzie Szklarnia.

Reklamy

Zwiększa się liczba obiektów obsługujących turystów, towarzyszy temu wzrost zapotrzebowania na profesjonalnie wyszkoloną kadrę obsługującą gości. Właściciele hoteli, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych widzą potrzebę podnoszenia swoich kwalifikacji i zatrudnionych pracowników. Potwierdza to coraz większe zainteresowanie szkoleniami i doradztwem w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa” w województwie lubelskim. Wśród blisko 40 tematów kursów menedżerowie przedsiębiorstw turystycznych mogą znaleźć między innymi: „Organizację przedsiębiorstwa turystycznego”, „Skuteczny marketing usług turystycznych” czy „Wdrażanie systemu jakości HACCP”. Z kolei osoby pracujące przy obsłudze ruchu turystycznego szkolą się z takich tematów jak: „Kurs barmański”, „Techniki kulinarne”, „Sztuka cateringu” czy „Organizacje technik i usług hotelowych”.

– Marzanna Siedlisko Folkloru, jak sama nazwa wskazuje jest specyficznym lokalem, w którym turysta spędzi ciekawie czas. Podpieramy się tradycją i tworzymy nową. Możemy pochwalić się wymyślonym przez nas Świętem Bigosu. Musimy dbać o gości, o różnorodność potraw i smaków. Dlatego skorzystaliśmy ze szkolenia kelnerskiego oraz z technik kulinarnych. W ten sposób mamy szanse na wzbogacenie naszej wiedzy i doświadczeń. Opinia naszych pracowników dotycząca szkoleń jest bardzo pozytywna, dlatego już teraz zastanawiamy się nad kolejnym kursem w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa” – przekonuje Władysław Boruch, właściciel lokalu.

Szkolenia, a także doradztwo indywidualne, potrwają do końca lutego 2008 roku. Ich popularność rośnie wraz ze zbliżaniem się terminu zakończenia projektu w całej Polsce. Przedsiębiorca, który wysyła swoich pracowników na zajęcia, otrzymuje dofinansowanie w wysokości do 80 procent wartości szkolenia.
***
Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” objęty jest patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego. Partnerami projektu w województwie lubelskim są: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Nałęczowska”, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „DOM EUROPY”, Związek Transgraniczny Euroregion Bug, Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”.

***
Ogólnopolskimi patronami projektu „Turystyka – wspólna sprawa” są: Polska Organizacja Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa oraz Rada Krajowa Izb Turystyki.

***

Więcej o projekcie Turystyka Wspólna Sprawa na stronie
www.tws.org.pl >>