W czwartek, 1 grudnia 2022 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie uczczenia Powstania Zamojskiego w 80. rocznicę jego wybuchu.
Poseł Sławomir Zawiślak:
Uprzejmie informuję, że w czwartek, 1 grudnia 2022 r. podczas drugiego dnia 67. Posiedzenia, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął przy jednym głosie wstrzymującym się, przygotowaną przeze mnie, popartą przez grupę posłów PiS, uchwałę w sprawie uczczenia Powstania Zamojskiego w 80. rocznicę jego wybuchu (druki nr 2812 i 2819 https://orka.sejm.gov.pl/…/F57FBE9595541DA…/%24File/2786.pdf).
Przedstawiając na posiedzeniu Sejmu (wcześniej na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu ) uzasadnienie potrzeby przyjęcia tej uchwały wierzyłem, że po zorganizowanych w Warszawie państwowych uroczystościach (https://akzamosc.pl/2022/11/25/posel-na-sejm-rp-slawomir-zawislak-prezes-swiatowego-zwiazku-zolnierzy-armii-krajowej-okreg-zamosc-organizatorem-centralnej-panstwowej-uroczystosci-z-okazji-80-rocznicy-wybuchu-powstania-zamojskieg/) wykonany zostanie kolejny ważny, krok podnoszący do rangi narodowej upamiętnienie ofiar ludobójczych wysiedleń polskiej ludności Zamojszczyzny, w tym Dzieci Zamojszczyzny i po raz pierwszy bohaterów zapomnianego, krwawego ale zwycięskiego Powstania Zamojskiego.
Intencją złożenia przeze mnie uchwały jest przede wszystkim potrzeba przywrócenia w zbiorowej pamięci wydarzeń, które 80 lat temu miały miejsce na terenie Zamojszczyzny. Szczególnie w kierunku przypomnienia bohaterskiej postawy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego (Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich ), którzy zbrojnie przeciwstawiali się wówczas niemieckiej eksterminacji Narodu Polskiego. Powstanie Zamojskie było drugim co do wielkości po Powstaniu Warszawskim oraz największym pod względem czasowym i terytorialnym aktem zorganizowanego oporu Polaków przeciw zbrodniczej polityce III Rzeszy niemieckiej. Rozpoczęte w czasie największych sukcesów militarnych nazistowskich Niemiec zakończyło się krwawym zwycięstwem. Okupant niemiecki ostatecznie wstrzymał wysiedlenia dzięki silnemu i dobrze zorganizowanemu oporowi zbrojnemu oddziałów AK i BCh. Ostatecznie zamiast planowanych pierwotnie ponad 600 miejscowości, Niemcy zdołali wysiedlić niespełna połowę, bo 293.
Powyższa inicjatywa była jednym z działań podjętych także w ramach mojej społecznej działalności. Wspólnie ze środowiskiem ŚZŻAK O/Z, w którym pełnie funkcję Prezesa, mieszkańcami Zamojszczyzny od wielu lat podejmujemy liczne przedsięwzięcia i inicjatywy na rzecz upowszechniania i pielęgnowania pamięci o żołnierzach PPP, walczących w Powstaniu Zamojskim. Wierzę, że niniejsze starania spowodują, że Powstanie Zamojskie, historia o tragicznych wydarzeniach i walce zbrojnej, które rozgrywały w latach 1942-1943 na Zamojszczyźnie będzie znana wszystkim Polkom i Polakom.
Przywrócenie narodowej pamięci o mało znanym wśród Polaków Powstaniu Zamojskim, obok celu edukacyjnego, zawiera dodatkowy przekaz dla współczesnego pokolenia Polaków. Pamiętając o wielkich czynach naszych przodków odnajdujmy w sobie siłę, by pokonać wszelkie współczesne trudności, by zwyciężać w interesie Ojczyzny w sytuacjach wydawałoby się beznadziejnych.
Jako poseł-wnioskodawca serdecznie dziękuję za dobrze przyjęty projekt poselski członkom sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, uzyskane jednogłośne wsparcie, Kolegom i Koleżankom z Klubu Parlamentarne PIS za podpisanie się pod projektem uchwały. Dziękuję też za zgodne i jednogłośnie głosowanie za przyjęciem uchwały wszystkim Posłom RP.
Jednocześnie zapraszam na organizowane przez kierowany przeze mnie ŚZŻAK Okręg Zamość regionalne obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego, które odbędą się pod Patronatem Prezydenta RP, Wicepremiera- Ministra Obrony Narodowej, Szefa UDSKiOR, Prezesa IPN dnia 11 grudnia w Zamościu. Więcej szczegółów na temat ww. obchodów na stronie: www. akzamosc.pl
Treść uchwały:
https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=5076A951E8D3E50BC125890B0074904C
Poseł na Sejm RP
Sławomir Zawiślak
info i fot. S. Zawiślak
Zobacz też:
80 rocznica wybuchu Powstania Zamojskiego [ZDJĘCIA]
80 rocznica wybuchu Powstania Zamojskiego [ZDJĘCIA]