16 czerwca 2024

Uroczystości pogrzebowe we Włodzimierzu Wołyńskim

W dniu 23.09.2014 r. we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie odbyły się uroczystości pogrzebowe ponad 1000 ofiar – polskich i ukraińskich żołnierzy, policjantów i ludności cywilnej, którzy zginęli z rąk NKWD.

Reklamy

 

Szczątki ofiar zostały odkopane w czasie prac archeologiczno – ekshumacyjnych, prowadzonych przez specjalistów Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy udziale archeologów z Oddziału Ukraińskiej Akademii Nauk w Łucku.

W uroczystej mszy polowej udział wzięli funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie na czele z Komendantem NOSG Panem gen. bryg SG Jarosławem Frączykiem, przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na czele z Panem Sekretarzem dr hab. Andrzejem Kunertem a także polskie i ukraińskie delegacje władz rządowych, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwo, społeczność ukraińska oraz dzieci i młodzież z ukraińskich szkół. Podczas uroczystości na mogiłach złożono wieńce i zapalono znicze a także odśpiewano polski oraz ukraiński hymn państwowy.

Reklamy

Uroczystości w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych to hołd złożony ofiarom sowieckiego totalitaryzmu – oficerom i żołnierzom Wojska Polskiego oraz Funkcjonariuszom Policji Państwowej, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej na Ukrainie.


źródło i fot. NOSG

Reklamy