20 czerwca 2024

Uwaga na próby oszustw podczas spisu ludności

Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny 2021, Jego wiodącą formą jest samospis internetowy, ale od 4 maja do respondentów dzwonić będą również rachmistrzowie.

Reklamy

Policja apeluje o ostrożność i zachęca do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu.

Spis ludności jest badaniem z zakresu statystyki ludności, którego celem jest zebranie określonych informacji. Tradycyjnie, raz na 10 lat GUS zadaje pytania mieszkańcom Polski, które są istotne z punktu zarządzania nie tylko państwem, ale i województwem, powiatem, czy gminą. Od początku kwietnia trwa obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny 2021. Jego wiodąca forma to samospis internetowy na spis.gov.pl. Od 4 maja rachmistrzowie telefoniczni będą dzwonić do respondentów, którzy jeszcze nie dokonali spisu.

Reklamy

Okazję tę mogą wykorzystać oszuści i naciągacze, którzy bazując na niewiedzy ankietowanych, zechcą wyciągnąć od nich wrażliwe dane. Dlatego  policjanci apelują o  ostrożność i zachęcają do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu. W przypadku pytań o kwestie dotyczące numerów kont bankowych, danych do logowania, czy posiadanych kosztowności, powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma.

Na pewno dobrym środkiem ostrożności będzie weryfikacja naszego rozmówcy na infolinii GUS lub poprzez formularz podany na stronie internetowej. Rachmistrz telefoniczny jest zobowiązany do podania swojego imienia i nazwiska oraz numeru identyfikatora. Taka osoba będzie wiedziała do kogo dzwoni, będzie znała imię i nazwisko respondenta.

Reklamy

Przed przystąpieniem do spisu telefonicznego warto jest zapoznać się z pytaniami spisu. W ten sposób będziemy wiedzieć czy przypadkiem ktoś nie próbuje wyłudzić danych takich, jak: numer dowodu osobistego, dane z kart płatniczych, dane rachunków bankowych, loginy i hasła do różnych usług internetowych. Pamiętajmy także, aby nie reagować na wszelkie wiadomości dotyczące spisu, które dotrą do nas drogą e-mail lub SMS.

Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego można przeczytać na stronie https://spis.gov.pl/

(info: Policja Lubelska)


Zobacz też:

82-latka straciła ćwierć miliona złotych

82-latka straciła ćwierć miliona złotych