Uwaga, przestępcy atakują przedsiębiorców korzystających z Traczy Finansowej

Przestępcy wykorzystują trudny czas, jakim jest pandemia, wymyślając coraz to nowe scenariusze oszustw, często oparte na strachu przed skutkami koronawirusa.

Reklamy

 

Oszuści dzwonią, głównie do osób prowadzących działalność gospodarczą, proponując pomoc w złożeniu wniosku i uzyskaniu subwencji finansowych w ramach Tarczy Finansowej. W trakcie rozmowy starają się namówić rozmówców do skorzystania z ich usług przy składaniu wniosku o wsparcie finansowe za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Wmawiają przy tym rozmówcy, że jest to proces bardzo skomplikowany i czasochłonny sugerując, że bez eksperckiego wsparcia sobie nie poradzi. Używają przy tym wysublimowanych metod socjotechnicznych.

Podczas połączenia przestępcy proszą o podanie: danych osobowych, loginów i haseł do bankowości internetowej, treści SMS – kodów.

Pozyskanie takich danych pozwala im na wyprowadzanie środków z rachunków bankowych przedsiębiorcy, zarówno tych zdeponowanych już na nim, jak i tych, które wpłyną w ramach pomocy publicznej.