26 kwietnia 2024

W Mirczu powstaje koalicja na rzecz rozwoju społeczności lokalnej

W Mirczu powstaje koalicja na rzecz rozwoju społeczności lokalnej. O jej zadaniach i formach działania dyskutowali uczestnicy pierwszego spotkania organizacyjnego, które we wtorek 13 marca odbyło się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej.

Do udziału w debacie bibliotekarze zaprosili m.in. przedstawicieli instytucji, samorządu, biznesu, stowarzyszeń i innych organizacji, które mogą być zainteresowane podejmowaniem wspólnych inicjatyw, służących im samym oraz mieszkańcom.

Biblioteka inicjuje powstanie koalicji w związku z udziałem w ogólnopolskim Programem Rozwoju Bibliotek (realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego). Dzięki powstaniu takiej grupy partnerskiej książnica chce zapewnić sobie wsparcie w dłużej perspektywie, jeżeli chodzi o podejmowanie różnorodnych inicjatyw na rzecz swojego środowiska. Powstanie koalicji pozwoli m.in. na: możliwość obiektywnej oceny zasadności podejmowanych działań przez bibliotekę, trafne analizowanie i diagnozowanie potrzeb społecznych, szybkie podejmowanie wspólnych działań w odpowiedzi na nowe problemy środowiska, skuteczniejsze oddziaływanie inicjatyw biblioteki oraz wzbogacenie jej oferty.

Wszystkich, którzy odpowiedzieli na zaproszenie biblioteki, powitała Marianna Sobczuk – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mirczu. Dalszą część prowadził Damian Otkała – młodszy bibliotekarz z GBP w Mirczu. Uczestnikom wtorkowego spotkania zostały zaprezentowane założenia i cele Programu Rozwoju Bibliotek, w czym oprócz prezentacji multimedialnej pomógł im film dokumentujący zmiany zaszłe w bibliotekach uczestniczących w I rundzie programu pt.: „Biblioteka – otwarte dla wszystkich”. Natomiast w temat tworzenia partnerstwa wprowadziła wszystkich Anna Płoszaj – Trenerka Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie analizy badań potrzeb społecznych trzech grup wybranych przez bibliotekę, które stały się powodem do ciekawej dyskusji. W badaniach udział wzięli: seniorzy, członkinie kół gospodyń wiejskich oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mirczu.

Po przeanalizowaniu ankiet, przeprowadzonych wśród młodzieży szkolnej, okazało się m.in., że uczniowie odbierają bibliotekę jako miejsce mało ciekawe, kojarzące się wyłącznie z książkami, czasopismami i regałami oraz z brakiem zajęć umożliwiających kreatywne spędzanie wolnego czasu. Zdaniem ankietowanych tego typu placówka powinna mieć dużą, przestronną i kolorową siedzibę, wyposażoną w komputery, telewizory i inny sprzęt multimedialny. Ponadto dzieci chcą się spotykać z ciekawymi ludźmi, brać udział w konkursach, a także… uczestniczyć w zajęciach, podczas których byłyby na głos czytane książki. Wśród postulatów znalazły się też: wypożyczanie książek za pomocą Internetu, dostęp do audiobook’ów oraz pozabiblioteczne formy działalności, na przykład kino czy mała herbaciarnia. Na pytanie co robią w wolnym czasie, uczniowie najczęściej odpowiadali, że grają w gry komputerowe, ale co pozytywnie zaskakuje, już na drugim miejscu wymieniali czytanie książek i sport.

Seniorzy zadeklarowali chęć udziału w warsztatach, na których wymienialiby doświadczenia i rozwijali umiejętności. Starsi mieszkańcy gminy chcą ciekawie spędzać wolny czas, zdobywać wiedzę oraz zwiedzać okolice i nawiązywać nowe znajomości. Wśród częstych sugestii pojawiała się też potrzeba organizowania przedsięwzięć integracyjnych, podczas których seniorzy mogliby wspólnie obchodzić różne święta i spotykać się z członkami zaprzyjaźnionych klubów seniora.

Uczestniczące w badaniach panie z kół gospodyń wiejskich zgłaszały chęć udziału w regularnych spotkaniach, na których mogłyby wymieniać się pomysłami, kultywować tradycje lokalne, przekazywać swoje umiejętności i wiedzę następczyniom oraz rozwijać życie kulturalne poprzez organizację imprez. Członkinie KGW zgłosiły też potrzebę wsparcia w organizowaniu zaplecza technicznego, m.in.: miejsca, w którym mogłyby się spotykać, a także sprzętu kuchennego czy naczyń. Panie zadeklarowały również zainteresowanie udziałem w dorocznych konfrontacjach KGW oraz tworzeniu bazy tradycyjnych przepisów kulinarnych.

Powyższe wyniki badań pozwoliły na określenie kilku podstawowych priorytetów, którymi może kierować się powstająca koalicja. Wśród do tej pory wypracowanych kierunków działania znalazły się: aktywizacja i podniesienie jakości życia kulturalnego mieszkańców gminy, wspieranie rozwoju i edukacja dzieci i młodzieży, budowanie społeczeństwa informacyjnego, kultywowanie lokalnych tradycji oraz promowanie walorów turystycznych i historycznych, a także promocja czytelnictwa i działania wspierające rozwój gminnej sieci bibliotek.

W trakcie otwartej dyskusji kończącej spotkanie, padło wiele ciekawych i trafnych inicjatyw, które narodziły się właśnie dzięki możliwości zawiązania partnerstwa (współpracy).

Kolejne spotkanie koalicjantów zostało zaplanowane na 5 czerwca, podczas którego uczestnicy zajmą się konstruowaniem partnerstwa, opracowywaniem zasad jego funkcjonowania oraz ustaleniem pierwszych wspólnych działań.

 

Info i foto: GBP w Mirczu