22 stycznia 2025

W tym roku celnicy zniszczyli już blisko 200 ton wyrobów tytoniowych

Jedną z form postępowania z zatrzymanymi przez Służbę Celną towarami jest ich zniszczenie. Podyktowane jest to przede wszystkim ochroną rynku oraz dobrem konsumentów.

Reklamy

 

Zniszczenie towarów to obok sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania jedna z form postępowania z towarami zatrzymanymi przez Służbę Celną. Dzieje się tak przede wszystkim  z zajętymi przez celników farmaceutykami, kosmetykami, środkami ochrony roślin, alkoholem i papierosami. Używanie bowiem towarów pochodzących z nielegalnych źródeł i często niewiadomego składu niesie ze sobą zagrożenie zdrowia a nawet życia konsumentów.

Obok wymienionych wcześniej produktów Służba Celna niszczy także towary podrabiane, takie jak płyty CD czy zegarki, nielegalnie działające automaty czy przerobione na potrzeby przemytu elementy konstrukcyjne pojazdów. Zniszczenie towarów zajętych przez Służbę Celną odbywa się zawsze po wcześniejszym orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa.

Reklamy

Od początku 2015 r. Wydział Likwidacji Towarów Izby Celnej w Białej Podlaskiej już kilkanaście razy dokonywał zniszczenia towarów. Towarem wiodącym były oczywiście wyroby tytoniowe. Do utylizacji trafiło blisko 200 ton papierosów i tytoniu – to mniej więcej tyle, ile mieści się w 24 załadowanych po brzegi ciężarówkach.

W tym roku na zlecenie bialskich celników wyspecjalizowane firmy zniszczyły też blisko 2 tony przerobionych butli i zbiorników paliwa. W ciągu trzech kwartałów 2015 r. do punktu zlewnego kilku lokalnych oczyszczalni ścieków trafiło ponad 8,8 tys. litrów alkoholu, a do spalarni tony odpadów powstałych w skutek niszczenia ok. 420 kg leków, anabolików czy suplementów diety. Jedna z firm z terenu województwa lubelskiego dokonała likwidacji 1,5 tony środków ochrony roślin, ponad 1,8 tys. sztuk kosmetyków oraz kilku nielegalnie działających automatów do gier. Z kolei przedsiębiorstwo z województwa podkarpackiego pomogło w niszczeniu ponad 12,5 tys. pirackich płyt kompaktowych, 30 kg okładek na podróbki, a także blisko 100 zegarków.

Reklamy

Magazyny Izby Celnej w Białej Podlaskiej to wciąż skarbnice różnorodności, do których codziennie trafiają kolejne zatrzymane przez celników nielegalne, a często i niebezpieczne towary. Zatem końca niszczenia nie widać – przynajmniej na razie.

 

 

źródło i fot. SCRP