23 września 2023

Wakacje w mundurze [ZDJĘCIA]

W piątek, 28 lipca br. blisko 130 nowych ochotników dołączyło do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kandydaci do służby rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Ostatnie szkolenie w te wakacje rozpocznie się 1 września – są jeszcze wolne miejsca.

Reklamy

Wakacje to najlepszy czas na letni wypoczynek. Tymczasem blisko 130 ochotników z województwa lubelskiego postanowiło spędzić ten czas w mundurze, na szkoleniu.

– To dla mnie optymalny termin na szkolenie wojskowe. W trakcie roku akademickiego ciężko jest przeznaczyć 16 dni na takie szkolenie, więc skorzystałem – mówi Błażej student drugiego roku inżynierii biomedycznej z Politechniki Lubelskiej, który otrzymał przydział na stanowisko celowniczego w batalionie w Kraśniku. 

Reklamy

Przygodę z wojskiem podczas tych wakacji rozpoczęły również dwie przyjaciółki Nikola i Julia, uczennice klas mundurowych. – Chcę podążać tą ścieżką, a na początek chciałam sprawdzić się w WOT. Wybrałam ten termin, bo to jest najlepszy czas na szkolenie wojskowe – mówi Nikola, która po szkoleniu podstawowym rozpocznie służbę na stanowisku medyka w dęblińskim batalionie. – W wakacje można odbyć takie szkolenie bezstresowo nie martwiąc się, że zawalimy naukę, czy inne obowiązki – dodaje Julia, przyszły radiotelefonista.  

Mimo różnic wieku i doświadczenia przez najbliższe 16 dni wszyscy ochotnicy będą uczyć się tego samego, czyli podstaw wojskowości. Pobudka o świcie, musztra, nauka bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelanie na strzelnicy oraz zajęcia w terenie – taktyka, łączność, terenoznawstwo, czy pierwsza pomoc przedmedyczna. Na zakończenie przejdą „pętle taktyczną”, czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Zwieńczeniem szkolenia będzie przysięga, którą żołnierze złożą 12 sierpnia br. w Lubartowie.  

Reklamy

Szkolenia w ramach „Wakacji z WOT” adresowane są głównie do uczniów, studentów oraz nauczycieli, ale z wakacyjnych terminów może skorzystać każdy mieszkaniec regionu. W te wakacje mundur żołnierza 2 LBOT założyło już ponad 250 ochotników z Lubelszczyzny. Trzecie i ostatnie szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT” rozpocznie się 1 września br. Są jeszcze wolne miejsca, ale należy się pośpieszyć. 

Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej muszą spełnić podstawowe wymagania, takie jak: pełnoletniość, posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego. Wnioski o powołanie należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można również skorzystać z pomocy rekruterów 2 LBOT – kontakty dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Więcej informacji na temat rekrutacji w szeregi WOT można uzyskać na stronie internetowej https://terytorialsi.wp.mil.pl/ oraz na bezpłatnej infolinii 800-696-077.

Zobacz też: Lubelscy Terytorialsi zakończyli poligon [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


ZDJĘCIA:


info i fot. 2LBOT / MG