Zwiększając wydajność energetyczną każde gospodarstwo domowe może zaoszczędzić nawet cztery tysiące złotych rocznie. Inwestycja w energooszczędną żarówkę zwraca się po dwóch latach, inwestycja w termoizolację budynków po 10-15 latach.
– Przy stale rosnących cenach za energię i przy dostępnych funduszach na poprawę wydajności energetycznej inwestycja w nią po prostu się opłaca. Nasza kieszeń odetchnie z ulgą – powiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska (PO) opiniodawca do sprawozdania Parlamentu Europejskiego ws. poprawy efektywności energetycznej UE.
– Na racjonalizacji zużycia energii skorzystamy wszyscy. Dostaniemy niższe rachunki za prąd, uniezależnimy się od importu energii, poprawimy nasze bezpieczeństwo energetyczne, powstaną nowe miejsca pracy. Polska jednak nie uniknie kosztów związanych z inwestycją w nowe technologie i programy poprawy wydajności energetycznej budynków i transportu. Inwestycje muszą być natomiast rozłożone w czasie – dodała Lena Kolarska-Bobińska.
Według sprawozdania przygotowanego przez Parlament Europejski poprawa wydajności energetycznej jest najbardziej opłacalnym sposobem na ograniczenie zużycia energii oraz ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Poprawa efektywności energetycznej wpisuje się w unijną strategię klimatyczną 20-20-20 – poprawy efektywności energetycznej o 20%, wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w 20% oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 20%.
– W krótkim okresie polityka efektywności energetycznej będzie oznaczała koszty dla samorządów. Samo inwestowanie w nowe technologie jest nieuniknione, w związku z tym wzywamy Komisję Europejską do przekazania więcej funduszy na ten cel. Sprzeciwiamy się też wprowadzeniu nakazów prawnych, co do wydajności energetycznej, a w szczególności wiązaniu tej kwestii z przyznawaniem funduszy strukturalnych – podkreśliła europoseł Lena Kolarska-Bobińska. Dotychczas racjonalizacja zużycia energii była celem aspiracyjnym państw członkowskich, nie obowiązywała jako nakaz prawny. Obecnie duża część Parlamentu Europejskie chce, aby ta sytuacja uległe zmianie.
– Z zadowoleniem przyjmuję wiadomość z polskiego Ministerstwa Gospodarki o priorytetowym traktowaniu poprawy wydajności energetycznej. Ministerstwo opracowało projekt ustawy, zaznaczając, że wydajność energetyczna polskiej gospodarki jest dwa razy niższa niż średnia w krajach UE. Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem, dlatego też musimy dużo lepiej wykorzystać dostępne środki unijne na ten cel – powiedziała Kolarska-Bobińska.
Sprawozdanie ws. efektywności energetycznej będzie głosowane podczas jutrzejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
* Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 265 posłów z 26 państw członkowskich UE.
Dalszych informacji udziela:
Lena Kolarska-Bobińska,
+32 228 45207,
email: lena.kolarska-bobinska@europarl.europa.eu
Katarzyna Klaus,
Biuro Prasowe EPL,
+32 484 138359
***
Info:
Lena Kolarska-Bobińska
członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim
Klub PO-PSL*