30 maja 2024

Wspólna realizacja funkcjonariuszy NOSG i policjantów. Zabezpieczono mienie o wartości blisko 4 mln.

Kolejna realizacja funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie i policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie. Tym razem zabezpieczono dwa ciągniki rolnicze i trzy mini ładowarki. Łącznie do śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu zabezpieczano mienie o wartości blisko 4 mln. zł.

 

Wczoraj funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach oraz policjanci z Wydziału Kryminalnego weszli na teren kilku posesji. Czynności prowadzone były w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu w związku z handlem pochodzącymi z kradzieży maszynami rolniczymi.

Wczorajsze działania prowadzone były na terenie województw: lubelskiego, warmińsko – mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt o wartości ponad 1 mln zł. To dwa ciągniki rolnicze i 3 mini ładowarki. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że jedna z maszyn może pochodzić z kradzieży na terenie Niemiec. W pozostałych stwierdzono ingerencję w pola numerowe VIN.

Jeszcze pod koniec listopada bieżącego roku mundurowi zatrzymali  29 letniego mieszkańca powiatu janowskiego. Z informacji uzyskanej przez funkcjonariuszy oraz prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Zamościu wynikało, że 29 letni mężczyzna zajmuję się handlem maszynami rolniczymi.

Oferowane przez niego do sprzedaży ciągniki pochodziły niestety z kradzieży. Listopadowe czynności realizowane były także przy udziale i współpracy funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału SG.  Wówczas swoim zasięgiem objęły one głównie woj. lubelskie.

Zabezpieczono 10 ciągników rolniczych oraz dwie ładowarki kołowe.  Trzy z zabezpieczonych maszyn to pojazdy utracone poza granicami naszego kraju. W pozostałych z kolei odnaleziono ślady świadczące o ingerencji w pole numerowe pojazdów. Łączna wartość zabezpieczonego wówczas mienia szacowana jest na kwotę 2 mln 665 tys. zł.

Do tej pory zatrzymana i tymczasowo aresztowana został jedna osoba. Zaś łączna wartość zabezpieczonego mienia szacowana jest na kwotę prawie 4 mln zł.

 

 

źródło i fot. NOSG