W dniach 16-17 lutego r. nad Zalewem Zemborzyckim lubelscy terytorialsi szkolili się z ratownictwa lodowego pod okiem strażaków.
W sobotę, 16 lutego br. około 40 żołnierzy z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina we współpracy z strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Lublinie zapoznawało się ze specyfiką działań ratowniczych na akwenach zalodzonych. Ważnym aspektem tych ćwiczeń było nabycie umiejętności współdziałania ze specjalistycznymi grupami ratownictwa wodnego.
Żołnierze OT poznawali techniki ewakuacji poszkodowanego oraz samoratownictwo. Realizowali zadania polegające, m.in. na rozpoznaniu i ocenie zagrożenia, dotarciu do poszkodowanych lub zagrożonych osób, udzielaniu pierwszej pomocy oraz ewakuacji poza strefę zagrożenia. Uczyli się także zabezpieczania działań ratowniczych na lodzie i asekuracji ratowników. Mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem indywidualnym ratownika i sprzętem specjalistycznym, typu deska lodowa, sanie lodowe, czy tratwa pneumatyczna. Poznawali również techniki pracy w ubraniach wypornościowych – suchych skafandrach ratowniczych.
Terytorialsi spędzają weekendy bardzo pracowicie, doskonaląc umiejętności indywidualne i zdobywając nowe, specjalistyczne umiejętności w ramach tzw. szkoleń rotacyjnych. Służba w obronie terytorialnej jest wymagająca, ale daje żołnierzom możliwość ciągłego podnoszenia kwalifikacji i zdobywania cennych, często unikatowych kompetencji.
Tego typu szkolenia są praktycznym przygotowaniem żołnierzy OT do wypełniania ich misji, którą jest wspieranie lokalnych społeczności i niesienie pomocy zawsze tam gdzie ludzkie życie jest zagrożone.
źródło i fot. 2 LBOT