Współpraca z Włodzimierzem Wołyńskim

Hrubieszów będzie kontynuować współpracę z Włodzimierzem Wołyńskim na Ukrainie. W czwartek 24 lutego przedstawiciele obydwu miast, położonych w obszarze Związku Transgranicznego „Euroregion Bug”, przedłużyli dotychczasową umowę na czas nieokreślony.

Reklamy

Dokument podpisali na Ukrainie mer Włodzimierza Piotr Saganiuk i burmistrz Hrubieszowa Tadeusz Garaj.

Jednym z wymiernych efektów współpracy będzie realizacja wspólnego projektu pod nazwą „Czysta woda na Pobużu – Transgraniczny System Zaopatrzenia w wodę Hrubieszowa i Włodzimierza Wołyńskiego”. Środki na ten cel samorządy mają otrzymać w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. W przypadku Hrubieszowa inwestycja będzie polegać na modernizacji około 20 kilometrów sieci wodociągowej.

Na konkurs wniosków zgłoszono prawie 140 projektów, ale tylko 21 otrzyma dofinansowanie, w tym wspólna propozycja Hrubieszowa i Włodzimierza Wołyńskiego.

Umowa, która właśnie podpisały oba miasta dotyczy m.in. współpracy w zakresie: samorządów lokalnych, kultury, sportu i turystyki, edukacji i ochrony zdrowia, przemysłu, handlu, transportu oraz ekologii i racjonalnego wykorzystywania zasobów naturalnych.

Ukraiński Włodzimierz jest jednym z 3 miast partnerskich Hrubieszowa. Pozostałe to bułgarski Swistov i polskie Słubice.

***

Źródło: www.iaslubelskie.pl
(fot.UM w Hrubieszowie)