23 grudnia 2024

Za nimi intensywne szkolenie rotacyjne [ZDJĘCIA]

W weekend 25-26 lutego odbyło się szkolenie rotacyjne 1911 kompanii lekkiej piechoty. Swoje umiejętności doskonalili saperzy, medycy, radiotelefoniści oraz celowniczy UKM. W szkoleniu wzięło udział blisko 120 żołnierzy 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklamy

Szkolenie teoretyczne żołnierze 1911klp przechodzili tradycyjnie w Miejscu Stałej Dyslokacji. Szkolenie praktyczne, w podziałach na grupy, odbywały się już w terenie, czyli na strzelnicy w miejscowości Rybie w gminie Rejowiec oraz w Zawadówce i Srebrzyszczu. Celem tego typu szkoleń jest podtrzymywanie potencjału bojowego i budowa indywidualnych i zespołowych zdolności tzw. podwójnego zastosowania, czyli takich, które mogą być przydatne podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu.

Terytorialsi cały czas doskonalą pracę manualne z bronią i ćwiczą prawidłowe postawy strzeleckie. Weekendowe zajęcia strzelców obejmowały prowadzenie celnego ognia z broni długiej tj. karabinów MSBS Grot, który jest podstawowym wyposażeniem Wojsk Obrony Terytorialnej oraz broni krótkiej tj. pistoletów VIS 100. Istotnym elementem szkolenia, które przechodzą terytorialsi jest taktyka i ćwiczenie funkcji przypisanych żołnierzom w sekcji podczas marszu ubezpieczonego.

Reklamy

­

Podczas niedzielnych zajęć praktycznych grupa szkoleniowa celowniczych UKM poznawała możliwości ogniowe etatowego uzbrojenia, zasady eksploatacji broni i uczyli się usuwania podstawowych usterek. Grupa przeciwpancerna ćwiczyła prowadzenia obserwacji, mierzenie odległości do celów, przygotowanie broni, sprzętu i wyposażenia. Grupa saperska szkoliła się m.in. z praktycznego wykonania zapalnika lontowego.

Reklamy

Medycy doskonalili zasady zachowania się ratowników na polu walki i organizacji pomocy medycznej poszkodowanego w systemie TCCC (Tactical Combat Casuality Care). Ćwiczyli postępowanie pod ostrzałem CUF (Care Under Fire), postępowanie na polu walki TFC (Tactical Filed Care) oraz podczas ewakuacji medycznej TEC (Tactical Evacuation Care).

Grupa radiotelefonistów szkoliła się z obsługi i pracy na radiu, ćwiczyła składnie meldunków podczas prowadzenia działań taktycznych a także poruszania się z wykorzystaniem mapy i GPS.

Nabyte umiejętności oraz pozyskane doświadczenie mogą być w przyszłości przydatne w sytuacjach kryzysowych do wsparcia lokalnych służb i społeczności. Takie szkolenia stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.

A Ty co robiłeś w weekend?

Jeżeli chciałby brać udział w podobnych zajęciach wstąp do 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wszelkie informacje dotyczące procesu rekrutacji znajdziesz w serwisie https://terytorialsi.wp.mil.pl/chce-wstapic. Nie zwlekaj!



info i fot. 19NBOT


Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Marzec 1 – 3

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Marzec 1 – 3


Zerknij na Instagram →