22 grudnia 2024

Zamość: HumanDOC – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu serdecznie zaprasza na replikę 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Projekcje światowej klasy filmów dokumentalnych będzie można zobaczyć w Zamościu w dniach 17-20 grudnia 2012 o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Reklamy

Zobacz filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie” jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne.

Reklamy

Filmy Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodową, konflikty.

 

PROGRAM PROJEKCJI:

Reklamy

17.12, godz. 19:00 – Afgański idol, reż. Havana Marking

18.12, godz. 19:00 – Zemsta elektrycznego samochodu, reż. Chris Paine

19.12, godz. 19:00 – Planeat, reż. Or Shlomi

20.12, godz. 19:00 – Portret rodzinny w czerni i bieli, reż. Julia Ivanova

Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina w dniu pokazu.

 

GWIAZDA AFGANISTANU

Po 30 latach wojny i rządów Talibów, popkultura powraca do Afganistanu. Miliony ludzi oglądają Afghan Star – program telewizyjny w stylu idola pop, w którym ludzie z całego kraju rywalizują o nagrodę pieniężną i kontrakt płytowy. 2000 przesłuchań osób, w tym trzech dzielnych kobiet. Widzowie głosują na swoje ulubione piosenkarki przez telefon komórkowy i dla wielu z nich jest to ich pierwsze spotkanie z demokracją. Ten aktualny i inspirujący film śledzi poruszające historie czterech młodych zawodników szukających nowego życia. Ale ich podróże przybierają przerażający zwrot kiedy młoda kobieta tańczy na scenie wystawiając na zagrożenie swoje własne bezpieczeństwo i przyszłość samego programu. W Afganistanie ryzykujesz swoje życie dla śpiewania.

 

ZEMSTA ELEKTRYCZNEGO SAMOCHODU

W Zemście elektrycznego samochodu, reżyser Chris Paine wraz z ekipą filmową ukazuje rzeczywistość za zamkniętymi drzwiami firm Nissan, GM i start up’u z Doliny Krzemowej – Tesla Motors aby udokumentować wydarzenia światowego odrodzenia samochodów elektrycznych. Bez zastosowania nawet jednej kropli oleju napędowego nowa generacja samochodów jest  przyszłością Ameryki: szybka, wściekła i czystsza niż kiedykolwiek.

Prawie każdemu obecnie liczącemu się producentowi samochodów rozpoczynającemu produkcję nowych elektrycznych modeli w wyścigu aby zostać pierwszym, najlepszym i posiąść serca i umysły społeczeństwa na całym świecie towarzyszy właśnie Zemsta. Zagrożona jest obecnie nie tylko kolejna linia produkcji ekologicznych samochodów. Stawką  jest przyszłość branży samochodowej.

 

PLANEAT

PLANEAT to historia trzech ludzi, którzy przez całe życie poszukują diety dobrej zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i przyjaznej dla środowiska i przyszłości naszej planety. W filmie, poza szefami kuchni stosującymi pionierskie metody i nadzwyczajnymi popisami kulinarnymi, zobaczymy naukowców i lekarzy, którzy przekonują, że Zachód powinien się mocno zastanowić nad swoją słabością do mięsa i produktów mlecznych. Film prezentuje przełomowe odkrycia doktora T. Colina Campbella, który prowadził w Chinach prace badawcze nad związkiem między dietą a chorobami, jak również przedstawia stosowanie diety w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby serca przez dr Caldwell Esselstyn oraz prowadzone przez profesora Gidona Eshela badania nad tym, w jaki sposób to co jemy wywiera wpływ na lądy, oceany i atmosferę. PLANEAT pokazuje za pośrednictwem innowacyjnych rolników i szefów kuchni, jak możemy rozwiązać problemy, z którymi obecnie się borykamy, nie będąc skazanymi na dietę ograniczoną do ziarenek soczewicy i suchego liścia sałaty.

 

PORTRET RODZINNY W CZERNI I BIELI

W małym ukraińskim miasteczku, Olga Nenya wychowuje 16 czarnoskórych sierota wśród populacji blond, niebieskookich Słowian. Ich historie odsłaniają trudne realia dorastania jako mieszane dziecko we wschodniej Europie.

Czarno – biały portret rodzinny podąża za Super Mamą Olgą Nenya podczas trzech, burzliwych lat kiedy widać jej potomstwo składające się z 17 przybranych dzieci wyrastające na kłótliwych nastolatków. Olga to kochajaća matka, ale nie jest matką Teresą. Wychowana w czasach reżimu sowieckiego, wierzy w komunistyczną odpowiedzialność ponad wolnością jednostki i kieruje rodziną ze stalinowską determinacją.

Olga nie widzi kloru czy wiary swoich przyrodnich dzieci, z których 16 jest dziećmi pochodzącymi z rodzin mieszanych, rezultat miłosnych związków pomiędzy lokalnymi, ukraińskimi dziewczynami a studentami z Afryki. Jako samotna matka, Olga walczy zawzięcie, aby trzymać rodzinę razem i dać jej siłę i wsparcie z czasami władczą kontrolą.