Turcja, Egipt, Iran oraz kulturowa i religijna mozaika Bliskiego Wschodu to motywy przewodnie piątego i szóstego dnia projekcji filmowych Sacrofilmu. Na ekranie Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu pojawiły się filmy: Najświętsza Panienka, koptowie i ja, Kurczak ze śliwkami oraz God’s faithful servant: Barla.
Film Najświętsza Panienka, koptowie i ja to opowieść o próbie nagrania objawień Matki Bożej wśród wspólnoty koptyjskiej w Kairze. Młody francuski filmowiec o egipskich korzeniach przyjeżdża do ojczyzny przodków z zamiarem zrobienia filmu o objawieniach. Cud i inspirację do filmu odnajduje jednak nie w stolicy lecz w ubogiej wiosce zamieszkałej przez muzułmanów i chrześcijan.
Akcja filmu Kurczak ze śliwkami rozgrywa się w Teheranie w 1958 roku. Wybitny wirtuoz, Nasser-Ali, szuka nowych skrzypiec, stare zostały połamane. Niestety żadne nie spełniają jego oczekiwań. Nie potrafi wydobyć tych dźwięków, które by chciał. Artysta podejmuje dramatyczną decyzję i postanawia umrzeć. Skromny świat, żona i dwójka dzieci coraz bardziej staje się magiczny i nostalgiczny. Nasser-Ali powraca do źródeł – zarówno swojego życia, jak i początków bycia muzykiem.
Szczególnym wydarzeniem Sacrofilmu była wizyta gości z Turcji: producenta filmu God’s faitful servant: Barla oraz przedstawicieli Instytutu Dialogu: Dunaj. Widzom Sacrofilmu kulturę turecką przybliżył animowany film o życiu wybitnego muzułmańskiego uczonego Bediuzzaman Said Nursi. Goście z Turcji otrzymali od organizatorów Sacrofilmu statuetkę Brama, która jest nieustannie otwarta dla dialogu międzykulturowego i religijnego z przedstawicielami różnych wyznań.
Fot. Sacrofilm 2013