Janusz Zaorski, twórca m. in. filmów „Jezioro Bodeńskie”, „Matka Królów” czy „Szczęśliwego Nowego Jorku” był gościem 2. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Widzowie obejrzeli jego film Matka Królów w zrekonstruowanej cyfrowo wersji. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z reżyserem.
Janusz Zaorski od lat jest jedną z czołowych postaci polskiego świata filmowego i telewizyjnego. Urodził się w 1947 roku w Warszawie. Karierę filmową zaczynał na początku lat 70. Zrealizował wtedy serię tytułów, dzięki którym zyskał miano wnikliwego i cokolwiek złośliwego obserwatora polskiej rzeczywistości. W czasie spotkania z publicznością festiwalu, reżyser opowiedział o kulisach powstawania filmu, kłopotach z cenzurą oraz kreacjach bohaterów.
Matka Królów zajmuje szczególne miejsce w dorobku reżyserskim Janusza Zaorskiego jako jego najwybitniejsze dzieło, uhonorowane aż 15 różnymi nagrodami, w tym 10 zagranicznymi, m.in. na festiwalach w Berlinie, Francji, Włoszech, Jugosławii. Film jest jednym z tzw. „półkowników”, realizowany 1981 i 1982 r., w niemal konspiracyjnych warunkach stanu wojennego, czekał aż 5 lat, do 1987 r., na oficjalną premierę. To dramatyczna historia robotniczej rodziny Królów, obejmująca czasy przedwojenne poprzez okupację hitlerowską aż po okres stalinowski. Łucja Król po śmierci męża samotnie wychowuje czterech synów. Musi borykać się nie tylko z biedą, ale też dokonywać trudnych wyborów, nieuchronnych w szczególnych czasach, w jakich przyszło jej żyć. Prosta kobieta z niespotykaną siłą, godnością i odwagą walczy o rodzinę i dobro swoich dzieci.