Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji uruchomiła w kwietniu br. 11 edycję kwalifikacyjnych studiów podyplomowych Informatyka (dla nauczycieli). Jest to pierwszy kierunek studiów, który w pełni realizowany jest systemem „Akademii w chmurze”.
„Akademia w chmurze” to nowatorskie podejście do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych. Chmura obliczeniowa jest bardzo szybko rozwijającym się modelem polegającym na użytkowaniu usług dostarczanych przez sieć internetową. Aktualnie coraz więcej usług informatycznych realizowanych jest w tym modelu. Także usługi dydaktyczne mogą być dostarczane przez środowisko chmury. Posiadając odpowiednie oprogramowanie komunikacyjne, komputer wyposażony w kamerę, głośnik i mikrofon oraz dostęp do Internetu można z dowolnego miejsca na świecie uczestniczyć w realnych zajęciach prowadzonych na żywo przez wykładowców. W odróżnieniu od klasycznych kursów e-learning, w których słuchacze korzystają z umieszczonych w sieci materiałów dydaktycznych, np. w postaci nieinteraktywnych filmów z wykładami, Akademia w chmurze dostarcza w pełni interaktywne zajęcia, podczas których słuchacze mają kontakt z prowadzącym, mogą zadawać pytania oraz może być prowadzona w czasie rzeczywistym dyskusja pomiędzy wszystkimi uczestnikami zajęć…”
Po dwóch miesiącach realizacji zajęć mamy już pierwsze opinie słuchaczy na temat nowej formuły studiów. Większość z nich podkreśla, że dzięki ograniczonej liczbie zjazdów sobotnio – niedzielnych mogli podjąć naukę na studiach podyplomowych. Pomimo wątpliwości, czy poradzą sobie z dość trudnym kierunkiem, jakim jest informatyka, wybierając właśnie taką formę realizacji zajęć, dzisiaj w większości podkreślają, że „… nie taki diabeł straszny …”.
Ponadto zaletą realizacji zajęć w chmurze jest rejestrowanie wykładów, z których uczestnicy mogą skorzystać. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy słuchacz, z różnych powodów, nie może uczestniczyć w zajęciach.
Warto podkreślić, że koszt studiów realizowanych w „chmurze” jest zdecydowanie niższy niż studiów realizowanych w systemie tradycyjnym. Jednocześnie słuchacze oszczędzają swój czas i pieniądze ze względu na ograniczoną liczbę zjazdów. Na studiach podyplomowych informatyka w semestrze organizowane są 3 zjazdy stacjonarne, w ramach których realizowane są laboratoria oraz przeprowadzane zaliczenia i egzaminy semestralne. Pozostałe zajęcia realizowane są w chmurze w godzinach wieczornych (2 spotkania w tygodniu po 2 godziny lekcyjne).
Na rok akademicki 2013/2014 WSZiA przygotowała nową ofertę studiów podyplomowych z zakresu informatyki:
- Informatyka użytkowa,
- Technologie programistyczne,
- Technologie sieciowe,
Wymienione kierunki będą realizowane w ramach projektu „Akademia w chmurze”.
Wszystkich zainteresowanych, którzy chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.podyplomowe.wszia.edu.pl, pod numerem telefonu 84 677 67 31 lub w siedzibie Studium Studiów Podyplomowych WSZiA w Zamościu przy ul. Akademickiej 4, pok. 4
DB