23 grudnia 2024

Zamość: Trwają międzynarodowe spotkania Sacrofilmu

Lech Majewski był gościem specjalnym uroczystości inauguracyjnej 18. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm. Reżyser otrzymał statuetkę „Brama” za całokształt twórczości.

Reklamy

Laureatem tegorocznego przeglądu została również Redakcja portalu internetowego Zamość onLine, otrzymując „Bramę” za wieloletni wkład w promowanie wydarzeń i idei Sacrofilmu.

Ksiądz Wiesław Mokrzycki rozpoczynając 18. Sacrofilm zwrócił uwagę na aktualność tematu wiodącego tej edycji, jakim jest „Człowiek i praca”. Zagadnienie to będzie prezentowane na kinowym ekranie oraz rozważane podczas prelekcji, debaty i spotkań z twórcami.

Reklamy

W czasie inauguracji filmowej Sacrofilmu widzowie obejrzeli film Lecha Majewskiego Angelus, prezentujący dzieje zdumiewającego i niezwykłego w skali światowej, fenomenu, jakim była janowska gmina okultystyczna, działająca na Śląsku, w latach 30-tych i w dwóch pierwszych dekadach powojennych.

Filmy Majewskiego były już prezentowane we wcześniejszych edycjach Sacrofilmu m. in. jego najnowszy obraz Młyn i krzyż, który jest filmową analizą jednego z dzieł malarskich Pietera Bruegla. Podczas spotkania z widzami w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu reżyser opowiedział o fenomenie Śląska oraz jego rodzinnych Katowic. Objaśnił również skomplikowaną symbolikę malarstwa Bruegla, mistrza, którym od lat jest zafascynowany. Lech Majewski spotkał się także z uczestnikami Młodzieżowego Klubu Filmowego, przekazując młodym twórcom kilka tajników sztuki filmowej.

Reklamy

Hasłem przewodnim 18. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilmu jest człowiek i praca. Przegląd potrwa do 21 lutego 2013. Szczegółowy program Sacrofilmu dostępny jest na stronie internetowej: www.sacrofilm.pl


 

Międzynarodowe spotkania Sacrofilmu

Drugi dzień Sarofilmu poświęcony był spotkaniom międzynarodowym oraz filmom dokumentalnym z trzech państw: Polski, Włoch i Francji. W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu gościli przedstawiciele zaprzyjaźnionych festiwali religijnych z Terni i La Salette.

Projekcje filmowe rozpoczął film Było sobie miasteczko nawiązujący do tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat na polskich kresach. Tytułowe miasteczko to Kisielin na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej żyło w zgodzie kilka narodowości. W 1943 nacjonaliści ukraińscy w murach kościoła brutalnie wymordowali Polaków. Narratorem filmu jest rodzina kompozytora Krzesimira Dębskiego. Po seansie zamojska publiczność spotkała się z reżyserem filmu: Maciejem Wojciechowskim. Nie zabrakło wspomnień i osobistych historii związanych z niedalekim Wołyniem.

Tematyka konfliktu między sąsiadującymi narodami i religiami dotyczy również kolejnego filmu: Sarajevo Adesso. Twórcami dokumentu są organizatorzy zaprzyjaźnionego festiwalu włoskiego „Popoli e religioni” w Terni. Sarajevo Adesso to reportaż nakręcony 20 lat po wybuchu wojny w Bośni, w którym dziennikarze wspólnie ze swoimi rozmówcami próbują znaleźć przyczynę konfliktu w Sarajewie. To pytanie powróciło również w Zamościu – w trakcie spotkania z twórcami filmu Sarajewo Adesso.

Enfants forçats – francuski film dokumentalny w reżyserii Huberta Dubois zakończył program drugiego dnia Sacrofilmu. Film w poruszający sposób ukazuje problem zatrudnienia dzieci. 217 milionów nieletnich w wieku od 5 do 17 lat jest aktywnych zawodowo, z czego 115 milionów wykonuje najgorsze formy pracy. W spotkaniu po projekcji filmu wzięli udział: reżyser Hubert Dubois oraz Piotr Rak przedstawiciel francuskiego festiwalu „Kino i pojednanie” z La Salette.

Kolejne międzynarodowe spotkanie Sacrofilmu już w środę 20 lutego po projekcji tureckiego filmu God’s Faithful Servant: Barla.


Fot. Sacrofilm 2013