Zatrzymani nielegalni migranci z Turcji, odbiorcy i organizator nielegalnego przekroczenia granicy

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch nielegalnych migrantów oraz osoby, które miały odwieźć je od granicy państwa.

Reklamy

 

W dniu 5 sierpnia 2019 r., funkcjonariusze NOSG z Wydziału Zabezpieczenia Działań oraz placówek SG w Hrebennem i Lubyczy Królewskiej, zatrzymali w miejscowości Ruda Żurawiecka, w powiecie tomaszowskim, dwóch obywateli Turcji. Mężczyźni przekroczyli wcześniej nielegalnie granicę.

Jeszcze tego samego dnia, również  w miejscowości Ruda Żurawiecka, zatrzymano dwie kolejne osoby – obywatelkę Polski i obywatela Syrii. Jak ustalili funkcjonariusze, zadaniem tych osób było odebranie nielegalnych migrantów i przetransportowanie ich w głąb Europy.

Obywatelom Turcji został przedstawiony zarzut nielegalnego przekroczenia granicy państwa z Ukrainy do Polski. Mężczyźni, przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze grzywny. 7 sierpnia obaj zostali przekazani ukraińskim służbom granicznym.

Zatrzymani „odbiorcy” nielegalnych migrantów, usłyszeli natomiast zarzut organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej dwóch obywateli Turcji. Poddali się oni dobrowolnie odpowiedzialności karnej w wymiarze 10 miesięcy pozbawiania wolności w zamieszeniu na 3 lata oraz karze grzywny.

Dalsze działania w tej sprawie pozwoliły ustalić głównego organizatora nielegalnego przekroczenia granicy przez dwóch zatrzymanych wcześniej Turków. To również obywatel Turcji, przebywający legalnie na terytorium Polski. Został on zatrzymany w miejscowości Starogard Gdański przez funkcjonariuszy Placówki SG w Gdańsku i przekazany Nadbużańskiemu Oddziałowi SG.

Na podstawie zgromadzonego materiału procesowego, zatrzymanemu ogłoszono zarzut zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. Na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim, 8 sierpnia 2019 r., Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

 

tekst i fot. NOSG