22 stycznia 2025

Zespół „Stokrotki” z Nieledwi uczestniczył w XVIII Konkursie Piosenki Partyzanckiej

W dniu 01.07.2012 roku Zespół Koła Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” z Nieledwi uczestniczył w XVIII Konkursie Piosenki Partyzanckiej, który odbył się w amfiteatrze w Dąbrowie (gm. Aleksandrów). W konkursie wzięło udział 23 zespoły z terenu województwa lubelskiego.

Reklamy

Komisja Artystyczna na czele z ks. kan. Tadeuszem Sochanem przyznała nagrody i wyróżnienia, których fundatorem był Wójt gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały.

Jurorzy podziękowali organizatorom za kontynuowanie chlubnej tradycji propagowania pamięci o bohaterach walczących o wolność Ojczyzny. Skierowali również szczere podziękowania pod adresem wszystkich zespołów biorących udział w konkursie podkreślając ich trud przygotowań, piękny, wartościowy repertuar oraz wysoki poziom wykonania.

Reklamy

Wśród atrakcji, które towarzyszyły występom zespołów można było obejrzeć partyzancką rzeczywistość w fotografiach Edwarda Buczka – zaprzyjaźnionego fotografa Armii Krajowej oraz poszerzyć swoją wiedzę historyczną poprzez rozmowy z pracownikami muzeum czy też z członkami Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej, którzy zaprezentowali obozowisko partyzanckie.

Po raz pierwszy Konkurs Piosenki Partyzanckiej rozpoczął się mszą świętą, którą celebrował ks. kan. Tadeusz Sochan. Była to propozycja Józefa Henryka Białego – Wójta Gminy Aleksandrów, który wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wielu zespołów uczestniczących w Konkursie, szczególnie tym, którzy przyjeżdżają do Aleksandrowa z odległych zakątków naszego województwa.

Reklamy

Jak mówi Ewa Maciocha, inspektor ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy Aleksandrów  – ilość zespołów, która co roku zgłasza się do udziału w konkursie, świadczy, że jest potrzeba jego organizowania. Piosenka partyzancka jest wpisana w naszą świadomość, śpiewamy ją przy różnych okazjach, nie tylko patriotycznych. Jest nam szczególnie bliska – dodaje, że konkurs przyciąga całe rodziny, a więc służy przekazywaniu patriotycznych wzorców między pokoleniami.

 

Info i foto: GOK Trzeszczany