24 września 2023

Znalazł broń w Jeziorze Białym

Mieszkaniec Włodawy, szukając na terenie Okuninki porzuconych zabytkowych przedmiotów, znalazł karabin pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

Reklamy

Do znaleziska doszło we wtorek po południu, na terenie Okuninki.

Jeden z mieszkańców Włodawy, poszukując ukrytych czy porzuconych zabytkowych przedmiotów, idąc brzegiem Jeziora Białego zauważył w wodzie karabin typu Mauzer.

Reklamy

O znalezisku powiadomił Policję.

Broń pochodzi prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

Reklamy

Zobacz też: Rozbudowa Izby Przyjęć w szpitalu w Hrubieszowie [ZDJĘCIA]

Policjanci przypominają, że posiadanie broni palnej bez wymaganego prawem zezwolenia jest karalne.

Artykuł 263§2 Kodeksu karnego stanowi, że sprawca tego rodzaju występku podlega karze do 8 lat więzienia. Karane jest nie tylko nielegalne posiadanie broni wykonanej fabrycznie, ale także tzw. samodziałowej, czyli zrobionej metodami chałupniczymi. Samo wejście w posiadanie broni palnej, na przykład w wyniku jej kradzieży, powoduje, że sprawca odpowiada zarówno za kradzież, jak i za jej nielegalne posiadanie.

Również samo posiadanie amunicji, choćby jednego naboju w celach pamiątkowych, czy kolekcjonerskich, wywołuje ten sam skutek prawny – sprawca ponosi analogiczną odpowiedzialność karną, jak za posiadanie broni – informuje aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa z włodawskiej KPP.

Zerknij na Instagram →


źródło i fot. KPPP we Włodawie