22 grudnia 2024

Znam swój region 2017

Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana
w Zamościu zapraszają do udziału w ósmej edycji konkursu wiedzy o małych ojczyznach pod nazwą „Znam swój region”.

Reklamy

 

Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 26 września 2017 r. Jego rozwiązanie nastąpi 28 września w czwartek o godzinie 12:15 na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1 FM).

Reklamy

 

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres:

Katolickie Radio Zamość

Reklamy

ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1

22-400 Zamość

lub

lukaszkot@poczta.onet.pl

 

Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.

Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

 

Pytania konkursowe

 

  1. Zwierzęta te są przodkami owcy domowej, najmniejszymi przedstawicielami dzikich owiec. Hodowane w Żelebsku przez Koło Łowieckie ,,Głuszec”. Jakie to zwierzęta?

  2. Rezerwat torfowiskowy znajdujący się na terenie gminy Biłgoraj, 5 km w kierunku zachodnim od Dąbrowicy. Utworzony został w 1975 r. w celu ochrony torfowiska przejściowego i wysokiego. Podaj jego nazwę.

  3. Rzeka ta jest lewostronnym dopływem Wieprza. Źródła ma w miejscowości Batorz. Jej piękno opisywał mieszkający w Czernięcinie poeta Szymon Szymonowic.

  4. Gdzie znajduje się neogotycki kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, którego jedna z wież stanowi miniaturę wieży kościoła Mariackiego w Krakowie?

  5. W jakiej miejscowości powiatu hrubieszowskiego znajduje się pałacyk zorientowany na tzw. „godzinę 11”, co zapewnia wszystkim pomieszczeniom optymalne nasłonecznienie?

  6. Jak nazywała się matka chrzestna Bolesława Prusa, dawna właścicielka Gródka, pochowana na tamtejszym cmentarzu grekokatolickim?

  7. Jakie wezwanie nosi i gdzie się znajduje zabytkowy neogotycki kościół, wybudowany w latach 1821-1832 wg projektu Wacława Ritschla, który miał pełnić funkcję nekropolii dla rodu Zamoyskich?

  8. Wyjątkowa osobliwość przyrodnicza. Gatunek chroniony, który występuje w rezerwatach Popówka, Wygon Grabowiecki i Hubale.

  9. Maszkara przedstawiająca rogate, czarne i włochate zwierzę z kłapiącą paszczą, występujące w widowiskach obrzędowych ludu polskiego w okresie od Bożego Narodzenia do Wielkanocy.

  10. Słynęła z nieprzeciętnej urody. To jej wydania domagali się Tatarzy oblegający Radruż. Przez 27 lat przebywała w Konstantynopolu. Została żoną jednego z dostojników tureckich na dworze sułtańskim. Po jego śmierci w 1699 r. wróciła do rodzinnej miejscowości. Ze swoich środków odnowiła tamtejszą cerkiew, a po śmierci znalazła przy niej miejsce wiecznego spoczynku. Któż to taki?

  11. Którą rocznicę powstania w bieżącym roku (2017 r.) obchodzi diecezja zamojsko – lubaczowska?

  12. Rezerwat położony między Narolem i Rudą Różaniecką chroniący naturalny drzewostan bukowo-jodłowy z licznymi egzemplarzami pond 150-letnich buków i jodeł o imponujących rozmiarach. Wiosną rezerwat upiększają łany pięknie kwitnącego o wspaniałym aromacie czosnku niedźwiedziego. Podaj jego nazwę.

  13. Jaką postać upamiętnia tablica znajdująca się w przedsionku kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Siedliskach? Jego pustelnia znajdowała się w pobliżu Siedlisk w Monasterzu k/Werchraty.

  14. Podaj nazwę zakonu, którego przedstawiciele przybyli do Tomaszowa Lubelskiego na Piaski. Sprowadził ich hetman Józef Potocki (9 lutego 1727 r.). Przyczynili się do wzrostu kultu Matki Boskiej Tomaszowskiej. Rozsławili imię Matki Bożej Szkaplerznej.

  15. Dokończ słowa refrenu piosenki pt. Na Roztocze:

Pójdę na Roztocze, na zielony szlak

Pójdę na Roztocze, kochać las

Pójdę na Roztocze, gdzie twe oczy prowadzą nas

Ref. Na Roztocze – na zielony…