Żołnierze 2 LBOT kończą szkolenie zintegrowane

Dobiega końca pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane lubelskich Terytorialsów na poligonie w Wędrzynie. Każdy dzień był wypełniony zajęciami realizowanymi w dzień, jak i w nocy. Część żołnierzy, zanim wróci do domu, będzie musiała zaliczyć trwający ponad dobę egzamin – tzw. pętlę taktyczną.

Reklamy

 

Żołnierze doskonalili swoje umiejętności, m.in. z taktyki, topografii, strzelectwa, łączności, medycyny pola walki. W zależności od pełnionychfunkcji przeszliszkoleniasnajperów, strzelców wyborowych, obsługi moździerzy, ćwiczyli działania obronne w terenie zurbanizowanym, poznawali zasady minerstwa, umiejętności maskowania i bytowania w rejonie działania. Ćwiczyli wspólnie ze strażakami w ramach reagowania kryzysowego. Hartowali charakter i odwagę w podziemnymlabiryncie pułapek i przeszkód na tzw. psychologicznym torze przeszkód. Szczególnie cennym doświadczeniem dla lubelskich Terytorialsów były wspólne ćwiczenia z 9 Brygadą Kawalerii Pancernej z Braniewa. Zadaniem żołnierzy OT było ubezpieczanie działań operacyjnych pancerniaków w terenie zurbanizowanym. Była to świetna okazja do nauki współdziałania żołnierzy OT z wojskami operacyjnymi. 

Głównym celem szkolenia zintegrowanego, prowadzonego na obiektach poligonowych, jest podnoszenie umiejętności indywidualnych niezbędnych żołnierzom lekkiej piechoty. Poligon przygotowuje Terytorialsów do działań bojowych, uczy współdziałania w zespole, komunikacji, synchronizacji i uzupełniania się na poszczególnych stanowiskach służbowych. W czasie szkoleń żołnierze czerpią doświadczenia od najlepszych w Polsce żołnierzy – instruktorów z tzw. Mobilnych Zespołów Szkoleniowych.

Część żołnierzy zakończy poligonegzaminem – tzw. pętlą taktyczną, która jest podsumowaniem rocznego okresu szkoleniowego. Egzamin trwa ponad dobę i częściowo odbywał się w nocy, a więc weryfikuje charakter żołnierza i umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach. Jest to sprawdzian zarówno umiejętności indywidualnych, jak i współdziałania w 12-osobowej sekcji lekkiej piechoty. Częścią tego egzaminu jest, m.in. 10-kilometrowy marsz, podczas którego oceniana jest umiejętność pracy z mapą, radzenie sobie w terenie leśnym, czy też prawidłowa reakcja na kontakt ogniowy. 

Przypomnijmy, trwające od 26 stycznia do 8 marca szkolenie zintegrowane w Wędrzynie przeszło w sumie blisko 1500 żołnierzy OT z batalionów z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa. Kolejne tego typu szkolenia w 2 LBOT odbędą się latem na poligonie w Nowej Dębie.

 

(źródło i fot. 2LBOT)