Tzw. Polski Ład wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomoże w obliczeniu jej nowej wysokości. Pod koniec stycznia udostępni firmom specjalny kalkulator.
Ustawa zwana Polskim Ładem sprawi, że część przedsiębiorców będzie opłacać składki zdrowotne obliczane od przychodu lub dochodu. Będzie to zależeć od przyjętej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania działalności. Zmiany będą obowiązywać przy ustalaniu składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 roku.
Kalkulator dla firm
– Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad może być kilka wątpliwości. Dlatego ZUS wychodzi ze sprawdzoną inicjatywą i udostępni kalkulator – zapowiada prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Narzędzie ułatwi obliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń i kolejne miesiące według nowych zasad. – Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc – dodaje szefowa ZUS. Kalkulator pojawi się pod koniec stycznia na stronie internetowej www.zus.pl. Będzie też działał w dokumentach rozliczeniowych w programach Płatnik i ePłatnik.
Co ze składką za grudzień?
Składki za grudzień rozlicza się i opłaca według dotychczasowych zasad – do 5, 10 lub 17 stycznia 2022 roku. Są to jednak terminy maksymalne. Nie ma więc przeszkód, by opłacić składki z wyprzedzeniem, jeszcze w grudniu. Pyta o to wiele firm.
Jeśli przedsiębiorca planuje uregulować składki za grudzień w tym miesiącu musi pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze taka wpłata pokryje grudzień pod warunkiem, że firma nie ma w ZUS zaległości za wcześniejsze okresy. Po drugie wpłacaną kwotę ZUS dzieli na poszczególne fundusze zgodnie z dokumentami rozliczeniowymi. To znaczy, że płatnik powinien uregulować całość obowiązkowych dla niego składek (na wszystkie ubezpieczenia i fundusze), a nie tylko na samo ubezpieczenie zdrowotne.
Dokumenty rozliczeniowe za grudzień może oczywiście przekazać do ZUS później niż przelew pieniędzy, czyli odpowiednio do 5, 10 lub 17 stycznia. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają pracowników, w dokumentach rozliczeniowych za grudzień mogą wykazać tylko wynagrodzenia wypłacone lub postawione do dyspozycji pracowników w grudniu.
(info, wideo: ZUS Lublin / Małgorzata Korba, fot. arch. lubiehrubie.pl)
Zobacz też: